Za růstem akcií O2 údajně stojí snaha PPF udržet akcie operátora v MSCI, spekuluje tisk
MSCI složení svých indexů po čtvrtletním rebalancování oznámí 14. listopadu a v platnost vstoupí až 1. prosince, v rozhodování však budou hrát roli poslední dva říjnové týdny. Z těch si totiž MSCI náhodně vybere jeden den, podle kterého bude posuzovat technické parametry, především podíl volně obchodovatelných akcií společností vůči zbytku trhu.
V indexu MSCI Czech Republic jsou v současnosti zastoupeny společnosti ČEZ (47,08% podíl), Komerční banka (43,06 %) a O2 (9,87 %). Analytici předpokládají, že k nim od prosince přibude také Moneta, která by mohla O2 i nahradit, jak si myslí Ilyia Piterskiy z VTB Capital. Ředitel komunikace BCPP, Jiří Kovařík, však pro tisk uvedl: „Domníváme se, že není důvod, aby se akcie O2 v indexu MSCI neudržely a nebyly tam zastoupeny spolu s Monetou. Byla by to dobrá zpráva pro likviditu na pražském trhu.“
Akcie O2 byly do indexu zařazeny loni v listopadu, kdy nahradily Pegas Nonwovens, který tak v indexu vydržel pouhé tři měsíce.
Monetě se na pražské burze daří, za první tři čtvrtletí byla za Unipetrolem druhým nejrůstovějším cenným papírem z indexu PX, ačkoliv na pražskou burzu vstoupila teprve v květnu.
Od svého IPO si tak připsala téměř 30 %, zatímco akcie O2 za stejnou dobu stagnují. Výrazně začaly akcie O2 růst až tento týden. „Mezi investory tak vzniklo podezření, že je někdo nakupuje za PPF ve snaze titul v indexu ubránit. Investoři, kteří toto podezření vyjádřili, nechtějí být citováni,“ píšou dnešní Hospodářské noviny.
Vývoj akcií Moneta Money Bank a O2 Czech Republic od IPO Monety 5. května
Akcie Moneta Money Bank (BAAGECBA) dnes posilují o 1,1 % na 88,35 Kč, O2 (BAATELEC) naopak procento ztrácí a obchoduje se za 237,6 Kč.
Zdroj: Hospodářské noviny
Jan Tománek, Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Síť restaurací Darden Restaurants reportovala porovnatelné tržby nad očekáváním a navýšila výhled
18.12. 15:23 Fio - Poskytovatel pracovních oděvů Cintas zveřejnil výsledky za 2Q a zvýšil celoroční výhled
18.12. 15:14 Fio - FactSet reportoval výsledky a zveřejnil výhled na rok 2026
18.12. 13:54 Fio - Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+2,83 %), stříbro (-0,66 %), zlato (-0,45 %)
18.12. 13:43 Fio - Micron reportoval za 1Q, výhled pro 2Q předčil veškerá očekávání, když přetrvává vysoká poptávka
18.12. 10:50 Fio






