ČEZ: vybrané body z konferenčního hovoru
Včera od 16h probíhal konferenční hovor s managementem ČEZu u příležitosti výsledků hospodaření za 3Q 2017.
Mezi probíranými tématy byl např. uvažovaný prodej bulharských aktiv. Menší část aktiv v podobě černouhelné elektrárny Varna byla již prodána v minulém týdnu. Cena prozatím nebyla zveřejněna, podle informací z médií se spekuluje o ceně poblíž 1,3 mld. Kč. Transakce podléhá schválení bulharským úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Jakmile bude transakce schválena, očekáváme zveřejnění ceny. Jak dnes naznačil finanční ředitel ČEZu Martin Novák, dopad do výsledovky (tedy do čistého zisku) nebude nijak výrazný, jelikož rozdíl mezi prodejní cenou a účetní hodnotou elektrárny Varna není veliký. Dopad z prodeje Varny tak bude podle něj především hotovostní nežli účetní. Domníváme se, že dopad do čistého zisku by se mohl pohybovat maximálně v řádu vyšších stovek milionů korun.
Z hlediska potenciálního hotovostního příjmu je pak zajímavější prodej zbylých bulharských aktiv, tedy zejména distribuce a prodeje. Management ČEZu potvrdil, že stále probíhají jednání s několika zájemci, rozhodnutí zda prodat či nikoliv by mělo padnout do konce letošního roku. V případě těchto aktiv, jejichž roční příspěvek do EBITDA se v posledních letech pohybuje kolem 1,4 mld. Kč, se v poslední době v médiích spekulovalo o prodejní ceně kolem 8 - 9 mld. Kč. Účetní hodnota těchto aktiv by se dle našich odhadů mohla pohybovat kolem 7 mld. Kč. Včetně Varny by se pak prodejní cena mohla dostat do rozmezí 9 – 10 mld. Kč, což by indikovalo celkový dopad do výsledovky v řádu nižších jednotek miliard korun. Již dříve jsme komentovali, že vzhledem k provozní ziskovosti bulharských aktiv bychom považovali cenu poblíž 10 mld. Kč za vcelku adekvátní.
V souvislosti s aktuálně rostoucími tržními cenami elektřiny se probíral předprodej elektřiny na příští roky. Management uvedl, že i přes rostoucí ceny elektřiny z posledních týdnů a měsíců nijak výrazně nemění svoji zajišťovací strategii. Na druhou stranu v loňském roce měl ČEZ předprodáno na rok 2017 cca 91 % elektřiny ze svých zdrojů, letos je to zatím pouze cca 81 % elektřiny na rok 2018. ČEZ uvedl, že do konce roku má v plánu doprodat téměř celý zbytek. Aktuální průměrná realizační cena na rok 2018 ve výši 30 EUR/MWh by se pak podle našich odhadů měla posunout do rozmezí 30,5 – 31 EUR.
Co se týče problematiky případné výstavby nových jaderných bloků, tak zde nejsou žádné nové skutečnosti. Na stole jsou dle slov managementu v podstatě tři možné scénáře, a to scénář garantovaných cen, scénář možného rozdělení ČEZu a scénář vyčlenění jaderných rozvojových aktivit do samostatné společnosti, v níž by pak stát vlastnil 100% podíl. ČEZ dále uvedl, že konkrétnější debaty ohledně potenciální výstavby a možných výše uvedených scénářů očekává v průběhu 1Q 2018.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Denní report - čtvrtek 31.10.2024
31.10. 21:36 Fio - Wall Street ve výsledkové smršti krvácí, Nasdaq -2,6 %
31.10. 19:25 Fio - Konferenční hovor Komerční banky k výsledkům za 3Q 2024: management čeká silný růst v příštím roce
31.10. 17:03 Fio - Pražská burza při zvýšené aktivitě na záporné nule
31.10. 16:36 Fio - Gen Digital reportoval za 2Q, výhled výnosů na příští kvartál překonal odhady
31.10. 15:35 Fio