Eurozóna: ECB dle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny
Sazby beze změny
Evropská centrální banka (ECB) na svém druhém měnově-politickém zasedání pod Christine Lagardeovou jakožto prezidentkou podle očekávání ponechala úrokové sazby na stávajících úrovních. Na těch by posléze podle prohlášení centrální banky měly zůstat do té doby, dokud projekce inflace nebude robustně konvergovat k úrovním konzistentním s inflačním cílem, přičemž tato konvergence musí být koherentně reflektována v dynamice „jádrové“1) inflace.
Pokračování programu nákupu aktiv za stávajících podmínek
ECB zároveň potrzuje záměr nakupovat v rámci programu nákupu aktiv (APP) měsíčně celkem 20 miliard eur dluhopisů. Rada guvernérů opět očekává pokračování programu do doby, kdy bude potřeba tento nástroj používat k zesílení akomodativního stavu měnové politiky. K ukončení APP tak dojde až krátce před záměrem zvýšení úrokových sazeb. Zároveň je nadále potvrzen záměr bondy nakoupené rámci programu reinvestovat.
Tisková konference prezidentky ECB Christine Lagardeové začne ve 14:30 hod. Sledovat ji lze ve videu níže.
Refinanční sazba ECB (23. ledna):
aktuální hodnota: 0,000 %
očekávání trhu: 0,000 %
předchozí hodnota: 0,000 %
Zápůjční sazba ECB (23. ledna):
aktuální hodnota: 0,250 %
očekávání trhu: 0,250 %
předchozí hodnota: 0,250 %
Depozitní sazba ECB (23. ledna):
aktuální hodnota: -0,500 %
očekávání trhu: -0,500 %
předchozí hodnota: -0,500 %
————————————————————————————————
1) V komentáří ECB není použit doslovně termín „core inflation“, tudíž ani zde ho nelze interpretovat přesnou definicí jádrové inflace. Použití slova jádrové je v textu pouze z neschopnosti autora najít vhodnější český ekvivalent výrazu „underlying“.
Zdroj: Bloomberg
František Mašek, Fio banka, a.s.
František Mašek, Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Berskhire Hathaway ve 3Q navýšila hotovost na rekordních 381,7 mld. USD
03.11. 11:50 Fio - Zestátnění ČEZu bylo přes víkend diskutovaným tématem
03.11. 10:53 Fio - Akciový výhled
03.11. 09:03 Fio - Výrobce bezpilotních letadel Primoco reportoval za 9M a snížil celoroční výhled
03.11. 08:56 Fio - Páteční obchodování skončilo na pozitivní vlně
31.10. 21:02 Fio






