Akciové indexy: Evropa padá, Amerika v plusu – první známky optimismu
Úterní obchodování patřilo k jedněm z nejdivočejších v posledních měsících, kdy akcie na světových trzích zažily markantní pády i vzestupy během několika málo minut. Oči všech investorů na světě se upíraly především na chování akcií společnosti AIG, v současné chvíli nejshnilejším jablkem mezi americkými finančními institucemi (za předpokladu, že Lehman Brothers jsou ze hry venku). Ty dokázaly z téměř 5 USD před otevřením trhů spadnout až na méně než 1,7 USD a nakonec uzavřít na 3,75 USD za akci. To vše provázel téměř rekordní objem 1,2 miliardy zobchodovaných kusů. Pesimismus či optimismus odvíjející se od této akcie přivedl k zoufalosti nejednoho investora. Na pražské burze došlo k propadu a několikanásobnému pozastavení obchodování hned u dvou akcií: ECM, které zavřelo o 34,6% níže, než den předtím, a u těžařského NWR, které skončilo 18% v mínusu. Nijak valně na tom nebyly ani ostatní tituly a jediná Telefonica se na chvíli podívala na výsluní kladných hodnot, nakonec však také skončila v červených číslech. Index PX tak zakončil -5,6%, hlavně vinou panických výprodejů a vlny stoplosů. O něco málo lépe na tom byl německý DAX s mírnou ztrátou -1,63%.
O poznání lépe zakončily chmurný den tři hlavní americké burzy, které všechny skončily na kladných číslech. V průběhu dne to však tak nevypadalo a S&P 500 například ztrácel více než dvě procenta a k prohloubení propadu došlo i po nesnížení úrokových sazeb výborem FOMC. Pak ale přišla vítaná vzpruha v podobě prohlášení, že FED, na rozdíl od předchozích výroků, bude uvažovat o finanční injekci holdingové skupině AIG a ta by tak mohla získat likviditu v podobě kýžených (a nutno podotknout, že pro další přežití nezbytně nutných) 70 miliard dolarů, plus mínus nějaké drobné. V tu chvíli se však již neobchodovalo v Evropě, a tak pomyslnou smetanu slízli jen investoři na amerických burzách, které nakonec uzavřely obchodování následovně: NASDAQ + 1,28%, DJIA + 1,3%, S&P 500 + 1,75%. Trhy tak reagovaly proto, že případná půjčka AIG by poskytla trhům obrovskou úlevu a zmírnily by se obavy z případné řetězové reakce, kterou by mohl krach takového gigantu vyvolat. AIG je totiž mimo jiné protistranou v derivátových kontraktech s nominální hodnotou více než 440 miliard dolarů. Oznámené se stalo skutečností dnes v noci, kdy FED schválil úvěr ve výši 85 miliard dolarů na záchranu této skupiny a byl vyměněn CEO společnosti. Na splacení úvěru má AIG dva roky, během kterých bude mít čas prodat některá svá aktiva a získat tak peníze na splacení zpět, i tak však není jeho budoucnost jistá a otázkou zůstává, jak bude AIG vypadat, až celá krize odezní.
Je jasné, že včerejší dění na kapitálových trzích nemá nic společného s racionalitou investorů a vypadá to, že nikdo nesleduje fundamentální hodnoty akcií. Proto je vhodné nezoufat a snažit se přetrvat ve svých stávajících pozicích. Pro Prahu by mohl světlejší den nastat již zítřejším otevřením, kdy by se naplno mohly projevit efekty, které vytáhly vzhůru americké trhy a investoři by již mohli dát emoce stranou a uvědomit si, že jejich reakce byli snad i přehnané.
Autor: Jan Mynář ( jan.mynar@xtb.cz )
Poslední zprávy
- Denní report - čtvrtek 31.10.2024
31.10. 21:36 Fio - Wall Street ve výsledkové smršti krvácí, Nasdaq -2,6 %
31.10. 19:25 Fio - Konferenční hovor Komerční banky k výsledkům za 3Q 2024: management čeká silný růst v příštím roce
31.10. 17:03 Fio - Pražská burza při zvýšené aktivitě na záporné nule
31.10. 16:36 Fio - Gen Digital reportoval za 2Q, výhled výnosů na příští kvartál překonal odhady
31.10. 15:35 Fio