Finanční krize ohrožuje ocelářský průmysl
Zisky minulých let zhýčkaný ocelářský průmysl se nyní obává nepřímých důsledků finanční krize. Hlavní odběratel v podobně automobilového průmyslu omezuje produkci.
Hospodářský boom v Číně a dalších rychle se rozvíjejících zemí v minulých letech rapidně navyšoval spotřebu oceli. Ocelářský průmysl pak logicky profitoval ze zvyšujících se cen. Oázu hojnosti však nyní ohrožuje celosvětová úvěrová krize a uvadající automobilový průmysl.
Nacházíme se ve velké hospodářské nejistotě, připustil Ku Taek Lee, vedoucí jihokorejského ocelářského koncernu Posco. Celosvětové sdružení ocelářů však i přes tuto nejistotu očekává pro příští rok s rostoucí poptávkou. V příštím roce a také střednědobě bude růst pravděpodobně nad celosvětovým HDP, řekl Ku Taek Lee.
Částečná redukce produkce
Podle vedoucího japonského výrobce oceli Nippon Steel bude v příštím roce celosvětová poptávka po ocelářských produktech růst citelně pomaleji. V důsledku finanční krize nepočítáme s růstem vyšším jak 5 %, řekl Akio Mimura z Nippon Steel novinám Nikkei. Vloni přitom rostla poptávka po oceli ve světě 7,5% tempem.
Byl bych vděčný i za nepatrný nárůst poptávky v roce 2009, dodal dále. S klesající poptávkou ovšem díky solidnímu hospodářskému růstu v rychle se rozvíjejících zemí nepočítá
Automobilový průmysl potřebujě méně oceli
Výrobci automobilů jakožto nejvýznamnější zákazníci ocelářských firem sami bojují s klesající poptávkou. Plné sklady, vysoké energetické náklady a klesající hospodářský růst v Číně již přiměly některé výrobce automobilů k omezení výroby.
zdroj: www.diepresse.com
Článek byl publikován dne 9.10.2008 na www.fondmarket.cz
Poslední zprávy
- Makroekonomický výhled pro tento týden: Zasedání ČNB, index spotřebitelských cen v ČR
03.11. 17:14 Fio - Burza v úvodu listopadu rostla
03.11. 16:39 Fio - Berskhire Hathaway ve 3Q navýšila hotovost na rekordních 381,7 mld. USD
03.11. 11:50 Fio - Zestátnění ČEZu bylo přes víkend diskutovaným tématem
03.11. 10:53 Fio - Akciový výhled
03.11. 09:03 Fio





