Forex: Dolar silnější i po zveřejnění slabých ekonomických dat
Bez větší volatility včera probíhalo obchodování na euro-dolaru, který v průběhu většiny dne osciloval kolem 1,36 EUR/USD, aby však ve večerních hodinách začal znovu zpevňovat na prudkém výprodeji amerických akcií. Do večerních hodin však s dolarem nijak výrazně nepohnuly ani velice slabá ekonomická data, která byla dalším z dílků do mozaiky vykreslující negativní výhled pro americkou ekonomiku. Ty se začaly na kurzu americké měny projevovat až zprostředkovaně přes rostoucí nejistotu na akciových trzích, kterou ještě přiživil svým pesimistickým výhledem šéf Fedu Ben Bernanke, který společně se slabými fundamenty rozvířil nové obavy z recese a poslal akciové indexy hluboko do červených čísel. Poté co se v úterý dočkal strmého propadu německý index ZEW, tak přinesly včera velice slabá čísla také Spojené státy, kde byly ke zveřejněné nachystány výsledky zářijových maloobchodních prodejů. Ty se snižovaly podruhé v řadě, tentokrát o silných 1,2%, což bylo daleko za očekáváním analytiků, kteří počítali s propadem o 0,6%. Maloobchodní tržby přitom výrazně klesaly napříč téměř celým měřeným sortimentem, což poměrně jasně vypovídá o tom, jak slabá začíná být důvěra amerických spotřebitelů, kteří přestávají utrácet zejména za zboží s dlouhodobější spotřebou. To zřejmě bude i nadále přispívat ke slábnutí americké ekonomiky, která v druhé polovině roku výrazně zpomalí, když se již téměř jistě dočká v 3Q snížení spotřebitelských výdajů a velmi pravděpodobně také nižšího příspěvku čistého exportu, který byl v minulém čtvrtletí hlavním zdrojem hospodářského růstu. I kdyby se společným úsilím vlád a centrálních bank podařilo zachránit šíření finanční krize a situace na mezibankovním trhu se stabilizovala, recesi největší světové ekonomiky bude jen velmi obtížné odvrátit, protože varovná světýlka blikají téměř u všech ukazatelů spotřebou počínaje a trhem práce konče. Velice slabá začíná být také aktivita výrobního sektoru, která se v září prudce propadla (měřeno ISM) a která, alespoň v New Yorském okrsku Federálního rezervního systému propastně slábla i v říjnu, když se podle včerejších výsledků dostal barometr kondice tamních firem ze zářijových -7,4b. až na -24,6b. Přestože dolar tyto fundamenty nezachytil a dokonce ve večerních hodinách ještě zpevnil, nadále věříme, že jej tato čísla v delším horizontu doženou a v případě, že se začne situace na finančních trzích stabilizovat, může se dočkat rychlého výprodeje.
Dnešek nepřinese z Evropy žádná významnější čísla a tak bude pozornost věnována opět hlavně výsledkům ze Spojených států. Ty přinesou ve 14:30 zářijový index spotřebitelských cen (CPI), který by měl podle analytiků vykázat nulový růst (předch.: -0,1%), což by poslalo meziroční ukazatel z 5,4% na 5,1%, jakožto důsledek nižších cen ropy na světových trzích. Beze změny by měl naopak zůstat Fedem preferovaný ukazatel jádrový (ošetřený od změn cen potravin a energií), který má růst stejně jako v srpnu meziročně o 2,5%. Tempo růstu cen v USA již vrcholu dosáhlo a přestože zůstává nadále ve vysokých patrech, nižší ceny ropy a ochlazení hospodářského růstu budou i v dalších měsících pomáhat k jeho snižování. Větší zájem by tak dnes obchodníci mohli jevit o čísla z pracovního trhu, v podobě počtu nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ty přijdou na řadu rovněž ve 14:30 a podle většinových odhadů by měly dosahovat 469 tis., což je sice méně než v předchozím týdnu (478 tis.), stále však vysoko nad průměry, kterých nově podané žádosti dosahovaly v předchozích dvou měsících. Zářijové výsledky naznačily pokračující útlum pracovního trhu, který pravděpodobně má i nadále prostor ke slábnutí a proto bychom se nedivili, kdyby dnešní čísla překvapila spíše horšími než očekávanými výsledky (490 tis?). Posledními ze série fundamentů je poté ve Spojených státech ještě v 15:15 zveřejněná průmyslová produkce a ukazatel výrobní aktivity v philadelphském okrsku Federálního rezervního systému. Poté co se průmyslová produkce snižovala v srpnu o silných 1,1%, měl by ji podle většinových odhadů potkat stejný osud také v září pro které analytici počítají s propadem o 0,7%. Americké firmy totiž začínají mít problémy s exportní zakázkami a horší se také domácí poptávka, což utlumuje výrobu, čehož jasným důkazem byl například zářijový ISM sub-index pro produkci, který klesal o 11,3b. až na velice slabých 40,8b. Slabé výsledky jsou pak očekávány také od philadelphského Fed indexu, který by měl následovat včera zveřejněný Empire state index a klesat z +3,8b. na -9b.
Výhled pro americkou ekonomiku se den ode dne zhoršuje, dolar však drží a dokonce navyšuje své pozice na páru s eurem. Obavy z dalších čtvrtletí a masivní výprodeje na akciových trzích totiž zatím pomáhají bezpečným přístavům a zejména nízko úročeným měnám, jakými je vedle dolaru také JPY. V případě, že budou výprodeje světových akcií pokračovat i v nadcházejících dnech, dolar z této situace může i nadále krátkodobě těžit. V 8:00 se americká měna na páru s eurem prodával na ceně 1,3382 EUR/USD.
Autor: Jaroslav Brychta ( jaroslav.brychta@xtb.cz )
Poslední zprávy
- Denní report - čtvrtek 31.10.2024
31.10. 21:36 Fio - Wall Street ve výsledkové smršti krvácí, Nasdaq -2,6 %
31.10. 19:25 Fio - Konferenční hovor Komerční banky k výsledkům za 3Q 2024: management čeká silný růst v příštím roce
31.10. 17:03 Fio - Pražská burza při zvýšené aktivitě na záporné nule
31.10. 16:36 Fio - Gen Digital reportoval za 2Q, výhled výnosů na příští kvartál překonal odhady
31.10. 15:35 Fio