ECB zvedla sazby a můžeme pravděpodobně očekávat pokračování
Evropská centrální banka dnes zvedla svou klíčovou úrokovou sazbu o čtvrt procenta na 2,75 a pokračuje tak, jako většina centrálních bank na světě, v krocení inflace díky vysokým cenám ropy.
ECB zvýšila úrokové sazby od loňského prosince již po třetí a po dnešní tiskové konferenci prezidenta ECB J.C. Tricheta to pravděpodobně vypadá na další růst. Trichet řekl, že měnový výbor dokonce diskutoval možnost zvednutí sazeb o 50 bazických bodů, přidal, že úrokové sazby jsou stále na nízké úrovni. Centrální bankéři také předpokládají, že se inflace v tomto i příštím roce udrží nad cílovou hranicí dvou procent. Na tiskové konferenci také zaznělo, že ECB bude velmi pozorně sledovat všechny vývojové trendy zajišťující cenovou stabilitu ve střednědobém i dlouhodobém horizontu. ECB také snížila svou prognózu ekonomického růstu eurozóny na 1,8 procenta pro rok 2007 z březnových dvou procent. Co se týče spotřebitelských cen, tak ty dle ECB porostou v tomto roce o 2,3 procenta a o 2,2 procenta v roce příštím.
Rozhodnutí o sazbách se očekávalo, přesto, a platí to téměř po každé, se burzovní trhy rozkolísaly. Burzovní parket, kde se obchodují futures na tříměsíční úrokovou sazbu na euribor, bezprostředně po oznámení očekávaného růstu sazeb začal „cvrlikat“. Trh se správně rozpumpoval, objemy obchodů rychle rostly. V tuto chvíli je nejobchodovanějším kontraktem, celkem logicky ten,kterého se rozhodnutí nejvíce týka a sice s expirací v červnu. Krátce před 18.hodinou je zoobchodováno více než 360 tisíc lotů při denním high 97,03 a low 96,965.
Poslední zprávy
- SpaceX v prvním reportu po IPO překonal očekávání, akcie ale srážejí investice do AI
05.08. 10:34 Fio - AMD zveřejnila tržby i zisk za 2Q nad odhady, výhled na 3Q však zklamal
05.08. 09:42 Fio - Skupina Bezvavlasy v 1H zvýšila zisk EBITDA na 27,3 mil. Kč a potvrdila celoroční výhled
05.08. 09:41 Fio - Akciový výhled
05.08. 09:00 Fio - Denní report - úterý 04.08.2026
04.08. 22:17 Fio





