Koruna poprvé v tomto měsíci zpevnila
* Koruna po osmi seancích nepřetržitého oslabování vůči euru na počátku nového týdne zpevnila. V letošním říjnu si tak poprvé připsala zisky v řádu několika haléřů. Přitom rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším uskutečněným obchodem na mezibankovním trhu byl 20 haléřů, když se kurz CZK/EUR pohyboval mezi 25,75-25,95. Zpevňovaly i ostatní regionální měny v čele s maďarským forintem následovaným polským zlotým.
* K příznivému vývoji české koruny přispěl i dnes zveřejněný běžný účet platební bilance za srpen, který překonal očekávání trhu. Vykázal aktivní saldo ve výši 8,5 mld. CZK. Lepší údaje naznačoval již v minulém týdnu zveřejněný zahraniční obchod. Struktura platební bilance nepřinesla nic nového, když obchodní bilance zůstává v kladných číslech díky zavedenému šrotovnému a procesu snižování zásob, to však zastiňuje hluboké negativní saldo bilance výnosů. I tak by se ale měl deficit běžného účtu ke konci letošního roku snížit k hranici 2,7% HDP.
* Zpřesněný odhad výsledku průmyslu za srpen byl oproti rychlému odhadu jen mírně revidován k horšímu (z -8,1% y/y na 8,4%). Oproti červencovým -18,2% y/y se však jedná o výrazné zlepšení. To ještě výrazněji dokumentuje meziměsíční vývoj. Srpnová průmyslová výroba se oproti červenci zvedla o 4,0% m/m. Struktura zveřejněných dat ukazuje, že hlavní zásluhu na tomto výsledku měla výroba motorových vozidel, která profitovala z vyšší zahraniční poptávky stimulované fiskálními impulsy typu šrotovného. To ovšem zároveň představuje nebezpečí pro vývoj v Q4 09 a Q1 10, tedy pro období, kdy již zahraniční šrotovné nebude. Příliš povzbudivá totiž není ani statistika průmyslových objednávek. Ty byly v srpnu meziročně nižší o 13,6% y/y.
Poslední zprávy
- Softwarová společnost NiCE ve 2Q překonala očekávání a mírně zvýšila celoroční výhled zisku
05.08. 14:42 Fio - Shopify zveřejnil výnosy za 2Q výrazně nad odhady, hrubý objem zboží vzrostl o 32 %
05.08. 14:36 Fio - Společnost Eli Lilly ve 2Q opět výrazně překonala očekávání a znovu navýšila výhled tržeb
05.08. 13:25 Fio - Novo Nordisk reportoval za 2Q a zvýšil výhled, pilulka Wegovy ale zaostala za očekáváním investorů
05.08. 11:53 Fio - SpaceX v prvním reportu po IPO překonal očekávání, akcie ale srážejí investice do AI
05.08. 10:34 Fio





