US futures: nezaměstnanost :), co na to Bernanke?
Páteční ostře sledovaný vývoj na US akciových trzích investory mile překvapil. Nezaměstnanost, jeden z mála přetrvávajících strašáků budoucnosti, totiž vykázala překvapivý pokles z 10,2 % na 10 % (očekávání bylo 10,2 %). Úbytek pracovních míst v nezemědělském sektoru jen dokreslil překvapivě lepší situaci na trhu práce. Očekával se odliv 150 000 zaměstnanců, avšak trh se dočkal čísla pouze -11 000. Akciové indexy okamžitě vystřelily vzhůru na svá nová maxima, aby následovně pod tíhou razantně sílícího dolaru opustily tyto pozice a zaznamenaly jen střízlivé nárůsty.
Výše zmíněné bezesporu dobré zprávy však nemusí v krátkodobém horizontu nutně znamenat jen pozitivní vliv na trhy. Dnes se v 18:00 SEČ očekává projev šéfa FED Bena Bernankeho a už se objevují spekulace, že i díky pátečním lepším zprávám může přijít na řadu prohlášení o uspíšení odchodu ze současných hodnot hlavní úrokové sazby, která je jak známo na úrovni 0 až 0,25 %. To by pro trhy nebylo dobrou zprávou, neboť již delší dobu na korekci zralé indexy (z technického hlediska) v posledním období rostly i přes tento fakt právě díky bezprecedentně nízké úrokové sazbě a záplavou levných peněz do ekonomiky.
Z korporátní sféry stojí jistě za zmínku situace kolem svého času největšího finančního ústavu světa Citigroup. Banka naléhá na ministerstvo financí USA, aby se vyjádřilo, zda a případně jakým způsobem hodlá prodat svůj podíl ve společnosti. Jedině pak totiž může úspěšně upsat další akcie, navýšit tím kapitál a splatit vládě půjčku z TARP. To vše banka požaduje co nejrychleji, protože má eminentní zájem upsat nové akcie dříve, než vyhlásí hospodářské výsledky za 4Q, resp. za celý rok. Ano, čtete správně, po těchto výsledcích může být dle banky složitější situace pro navýšení kapitálu. Co z tohoto prohlášení vyplývá, je zřejmé.
Konkrétní stavy futures vypadají takto: DJIA Index -40 bodů, Nasdaq 100 Index 6,5 bodů a S&P 500 Index -4,3 bodů.
Dnes se dočkáme pouze jednoho makroukazatele, a to Consumer Credit s očekáváním -8.8 mld. USD.
Nejbližší kontrakt ropy se obchoduje za 74,46 USD za barel (Crude Oil - NYMEX), zlato stojí 1140 USD za trojskou unci (Gold - COMEX). Na forexu jsou cross rates EUR/USD na hranici 1,4785.
Karel Chod
CAPITAL PARTNERS a.s.
www.stockmarket.cz
Poslední zprávy
- Výrobce pevných disků Seagate ve 2Q překonal očekávání trhu na straně tržeb i marží
28.01. 11:40 Fio - Texas Instruments reportoval za 4Q, výhled společnosti je investory vnímán pozitivně
28.01. 11:35 Fio - Výrobce litografických zařízení ASML ve výsledcích za 4Q výrazně překonal očekávání v objednávkách
28.01. 10:25 Fio - Akciový výhled
28.01. 08:58 Fio - Denní report - úterý 27.01.2026
27.01. 22:50 Fio





