Maloobchodní tržby - prosinec
Maloobchodní tržby v prosinci meziročně poklesly o 1,9 %, což byl lepší výsledek, než se očekávalo (AFT: -4,0 %; trh: -3,0 %). Za poklesem stál stále vysoký propad tržeb z prodejů aut (-11,0 %). Na druhou stranu maloobchod (bez moto segmentu) vykázal po 7 měsících poklesu růst tržeb o 1,1 %. Vyšší byly tržby za potraviny (+3,0 %), když současně vánoční nákupy zastavily 8měsíční pokles tržeb za nepotravinářské zboží, které v prosinci stagnovaly. Výsledky pozitivně ovlivnil vyšší počet pracovních dní (+1 den).
Po sezónním očištění maloobchodní tržby meziměsíčně vzrostly o 0,9 % a meziroční pokles dosáhl 3,9 %. Maloobchodní tržby v meziročním srovnání klesají již 15 měsíců v řadě.
Za celý rok 2009 tržby poklesly o 4,3 %. Jedná se o první pokles od roku 1998 a největší v historii časové řady od roku 1997. Klesly všechny základní položky s výjimkou potravin (0,9 %), kde pozitivně zapůsobil pokles cen potravin (-2,6 %). Největší pokles zaznamenali prodejci aut (-11,1 %).
Prosincová data jsou nečekaně lepší, ale pokud se vezmou v úvahu velmi slabá data za listopad (-4,9 %), základní obraz spotřebitelské poptávky zůstává nezměněn. Spotřebu domácností stáje utahuje známá kombinace negativních faktorů – rostoucí nezaměstnanost, minimální růst mezd a přísnější úvěrování. Očekáváme, že spotřebitelská poptávka zůstane pod tlakem minimálně v první polovině letošního roku. Letos očekáváme spíše stagnaci.
Poslední zprávy
- Denní report - čtvrtek 23.10.2025
23.10. 22:07 Fio - Americké akcie rostou v očekávání klíčových dat o inflaci
23.10. 19:48 Fio - Stručné shrnutí výsledků společností IBM, T-Mobile US a Lam Research
23.10. 17:57 Fio - Pražská burza ve čtvrtek klesala
23.10. 16:28 Fio - Tesla ve 3Q i přes rekordní dodávky vozidel nedosáhla na očekávání trhu v očištěném zisku na akcii
23.10. 12:13 Fio