Koruna nejslabší od poloviny července
Středoevropské měny v závěru týdne pod vedením polského zlotého ztrácely. Ztráty polské měny v průběhu dne přesahovaly dvě procenta a sestupný trend zastavila až intervence státní banky BGK, která na trhu prodávala velké objemy dolarů a nakupovala zlotý. Maďarský forint si pohoršil o více než 1,8 %, česká koruna vyšla z dnešního dne jako regionální vítěz, když znehodnotila o necelých 1,2 %. Zatímco první ranní kotace se na mezibankovním trhu nacházely ještě pod 24,30 CZK/EUR, během dopoledne se kurz vyšplhal až téměř k 24,55 CZK/EUR.
Oslabování středoevropských měn šlo ruku v ruce s pádem eura na světovém trhu. Euro proti dolaru spadlo na nejnižší hodnotu za posledního půl roku. Společná evropská měna se pod tlak dostala po včerejším jednání ECB. Guvernér Trichet uvedl, že inflační rizika se již nepřiklání na horní hranu a že ekonomický růst bude přinejmenším pomalý. Peněžní trh již v cenách svých instrumentů počítá do konce roku se snížením sazeb. Horší ekonomický výhled eurozóny by se samozřejmě negativně dotkl i ekonomické výkonnosti střední Evropy.
Absence inflačních tlaků je patrná i v Česku, což potvrdila nejenom včera zveřejněná statistika struktury hospodářského růstu za Q2 11, ale i dnes oznámený vývoj spotřebitelských cen v průběhu srpna. Ty poklesly více, než se čekalo (o -0,3 % m/m versus očekávaných -0,1 %). Meziroční dynamika se stále nachází na úrovni 1,7 %, odchylka od prognózy ČNB se tak zvýšila z -0,1 pb na -0,4 pb, což je další argument, proč nezvyšovat sazby v nejbližších měsících. Z našeho pohledu největší překvapení pramenilo z titulu cen potravin, které poklesly o 1,4 % m/m. Mírně nižší byla i korigovaná inflace (po sezónním očištění -0,16 % m/m). Meziročně se stále drží poblíž nuly, což rozhodně neindikuje poptávkové tlaky do inflace. Neinflační charakter dat potvrdil i následný komentář z centrální banky. Její guvernér M. Singer uvedl, že rizika na dolní straně jsou výraznější a že existuje vyšší pravděpodobnost odložení růstu úrokových sazeb.
Výnosová křivka se dnes posunula níže, výnosy klesly řádově o 4-5 bb. Za tímto vývojem stál obdobný vývoj na eurových sazbách. Jejich pokles odráží očekávání zhoršující se ekonomické výkonnosti eurozóny a zvyšující se pravděpodobnosti snížení sazeb ECB. Domácí trh pak reagoval i na výsledek nižší než očekávané srpnové inflace.
Poslední zprávy
- Indexům se nakonec vzpamatovat nepovedlo
11.07. 22:01 Fio - Indexy mírně oslabují, závěr týdne v napjatém duchu
11.07. 19:00 Fio - Denní report - pátek 11.07.2025
11.07. 18:06 Fio - Pražská burza v závěru týdne odepisovala
11.07. 16:24 Fio - Akciový výhled
11.07. 08:56 Fio