Neúspěšná německá aukce zamávala i regionálními finančními trhy
Trhy zaplavila další vlna pesimismu. Obavy z globálního ekonomického zpomalení, které zasáhne i pro-exportně orientované středoevropské země, umocnila neúspěšná aukce německého 10letého dluhopisu, která postrádala dostatek investorské poptávky a zvýšila riziko, že se dluhová nákaza šíří i do největší evropské ekonomiky.
Nejhůře se dnes dařilo maďarskému forintu, kterému se nedostává podpory ani kvůli vyčkávání na vyjednávací rozhovory mezi tamější vládou a zástupci MMF a EU ohledně nové finanční pomoci. Důležité především bude, za jakých podmínek si bude Maďarsko moci vypůjčit. V minulosti totiž mělo velké problémy s plněním dohodnutých podmínek, které nakonec vyústily v ukončení podpůrného programu. Forint tak dnes ze své hodnoty odepsal zhruba dvě procenta.
Nedařilo se ani ostatním regionálním měnám. Polský zlotý i česká koruna ztrácely shodně necelé jedno procento. Zlotému intervence ze strany polské centrální banky příliš nepomohla a měla na jeho vývoj pouze dočasný vliv. V závěru dnešní seance kurz dokonce atakoval úroveň 4,50 PLN/EUR. Dá se očekávat, že centrální banka přijde s dalšími kroky na podporu zlotého.
Česká koruna se ve vleku regionálních měn posouvala pouze jedním směrem k hranici 25,70 CZK/EUR. Ještě ihned po otevření trhu bylo možné na mezibankovním trhu nakoupit jedno euro za 25,50, poté ale již jen zdražovalo.
Neúspěšná německá aukce se podepsala i na vývoji českých dluhopisových výnosů, které vzrostly o zhruba 30 bodů. Vzhledem k tomu, že swapová křivka rostla pouze minimálně, ASW spready se během středeční seance výrazně roztáhly.
Poslední zprávy
- AT&T reportovalo výsledky za 4Q, společnost chce akcionářům do tří let navrátit přes 45 mld. USD
28.01. 11:40 Fio - Texas Instruments reportoval za 4Q, výhled společnosti je investory vnímán pozitivně
28.01. 11:35 Fio - Výrobce litografických zařízení ASML ve výsledcích za 4Q výrazně překonal očekávání v objednávkách