Neúspěšná německá aukce zamávala i regionálními finančními trhy
Trhy zaplavila další vlna pesimismu. Obavy z globálního ekonomického zpomalení, které zasáhne i pro-exportně orientované středoevropské země, umocnila neúspěšná aukce německého 10letého dluhopisu, která postrádala dostatek investorské poptávky a zvýšila riziko, že se dluhová nákaza šíří i do největší evropské ekonomiky.
Nejhůře se dnes dařilo maďarskému forintu, kterému se nedostává podpory ani kvůli vyčkávání na vyjednávací rozhovory mezi tamější vládou a zástupci MMF a EU ohledně nové finanční pomoci. Důležité především bude, za jakých podmínek si bude Maďarsko moci vypůjčit. V minulosti totiž mělo velké problémy s plněním dohodnutých podmínek, které nakonec vyústily v ukončení podpůrného programu. Forint tak dnes ze své hodnoty odepsal zhruba dvě procenta.
Nedařilo se ani ostatním regionálním měnám. Polský zlotý i česká koruna ztrácely shodně necelé jedno procento. Zlotému intervence ze strany polské centrální banky příliš nepomohla a měla na jeho vývoj pouze dočasný vliv. V závěru dnešní seance kurz dokonce atakoval úroveň 4,50 PLN/EUR. Dá se očekávat, že centrální banka přijde s dalšími kroky na podporu zlotého.
Česká koruna se ve vleku regionálních měn posouvala pouze jedním směrem k hranici 25,70 CZK/EUR. Ještě ihned po otevření trhu bylo možné na mezibankovním trhu nakoupit jedno euro za 25,50, poté ale již jen zdražovalo.
Neúspěšná německá aukce se podepsala i na vývoji českých dluhopisových výnosů, které vzrostly o zhruba 30 bodů. Vzhledem k tomu, že swapová křivka rostla pouze minimálně, ASW spready se během středeční seance výrazně roztáhly.
Poslední zprávy
- Softwarová společnost NiCE ve 2Q překonala očekávání a mírně zvýšila celoroční výhled zisku
05.08. 14:42 Fio - Shopify zveřejnil výnosy za 2Q výrazně nad odhady, hrubý objem zboží vzrostl o 32 %
05.08. 14:36 Fio - Společnost Eli Lilly ve 2Q opět výrazně překonala očekávání a znovu navýšila výhled tržeb
05.08. 13:25 Fio - Novo Nordisk reportoval za 2Q a zvýšil výhled, pilulka Wegovy ale zaostala za očekáváním investorů
05.08. 11:53 Fio - SpaceX v prvním reportu po IPO překonal očekávání, akcie ale srážejí investice do AI
05.08. 10:34 Fio




