Italský rozpočet, navržený na podporu růstu, ekonomiku poškozuje
Jak jsem již uvedli zde, návrh italského rozpočtu pro rok 2019 nebyl schválen Evropskou komisí a bude-li Itálie dále trvat na svém, nejsou vyloučeny ani finanční sankce. Nicméně samotný výhled rostoucího italského zadlužení popohnal výnos italských státních dluhopisů výrazně výše. Úrokový diferenciál mezi desetiletým italským a německým státním dluhopisem se od doby, kdy započala koaliční jednání mezi Ligou severu a Hnutím pěti hvězd, zvýšil na více než 3 procentní body.
Nejvíce jsou podle ratingové agentury CRIF přísnějšími úvěrovými podmínkami zasaženy malé a střední podniky, z nichž 90 % spoléhá na financování formou bankovních půjček. Mnohé z těchto podniků mají velmi málo manévrovacího prostoru, a tak i malé zpřísnění úvěrových podmínek je může ohrozit. Očekává se, že situace se dále vyhrotí v momentě ukončení kvantitativního uvolňování ze strany ECB, k čemuž by mělo dojít v prosinci tohoto roku.
Podle Oliviera Blancharda z Mezinárodního měnového fondu zpřísňováni kreditních podmínek již nyní snižuje ekonomický růst, a to dokonce o více, než o kolik může ekonomika být podpořena v případě schválení navrhovaného expanzivního rozpočtu.
Zdroj: Wall Street Journal
Marek Šilhart
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Marek Šilhart
Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Asijské akcie na začátku měsíce klesají, Index MSCI Asia Pacific -0,6 %
03.08. 09:05 Fio - Evropské futures kontrakty posilují
03.08. 08:48 Fio - Erste: Mediobanca zvyšuje cílovou cenu na 133 EUR při zachování doporučení „outperform“
03.08. 08:44 Fio - CTP: Goldman Sachs snižuje cílovou cenu na 24,2 EUR při stálém doporučení „buy“
03.08. 08:43 Fio - Komerční banka: Citi zvyšuje cílovou cenu na 1 062 Kč při zachování doporučení „neutral“
03.08. 08:43 Fio





