Asijské akcie rostou na nová maxima díky optimismu ohledně obchodní dohody mezi USA a Čínou
Asijské akcie v pondělí výrazně posilují poté, co se zástupci USA a Číny v neděli dohodli na rámci americko-čínské obchodní dohody. Dohody bylo dosaženo v oblastech cel, přepravních poplatků, kontroly fentanylu a exportních omezení. Ve čtvrtek je pak naplánováno setkání prezidentů Donalda Trumpa a Si Ťin-pchinga.
Regionální index MSCI Asia Pacific roste o 1,54 %, tažen zejména akciemi TSMC (+2,07 %) a Alibaba (+3,09 %). Jihokorejský index Kospi přidává více než 2 % a obchoduje se na novém historickém maximu díky silnému růstu výrobců čipů. Japonský Nikkei rovněž dosahuje rekordní úrovně, podpořen pozitivním sentimentem kolem nově jmenované premiérky Sanae Takaichiové. Trhy v Hongkongu a pevninské Číně si připisují přes 1 %, jelikož se očekává zmírnění napětí mezi USA a Čínou.
Podle Charu Chanany, hlavní investiční stratégyně společnosti Saxo Markets v Singapuru, jde zatím spíše o dočasné uklidnění napětí než o průlomovou dohodu: „Na první pohled jde o výhru pro obě strany – USA zmírňují inflační tlaky a rizika v dodavatelských řetězcích, zatímco Čína se vyhne plošným clům a udrží otevřené exportní kanály. Dokud však dohodu formálně nepotvrdí lídři, zůstáváme pouze u prodloužení příměří.“
Japonský Nikkei 225 +2,46 % na 50512,32 b.
Hongkongský Hang Seng +1,05 % na 26435,96 b.
Čínský Shanghai Composite +1,18 % na 3996,9445 b.
Jihokorejský Kospi +2,57 % na 4042,83 b.
Australský S&P/ASX 200 +0,41 % na 9055,6 b.
Zdroj: Bloomberg, Investing, E15
Michal Šnobl
Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Index S&P 500 dnes pokořil hranici 6850 bodů
27.10. 21:23 Fio - US indexy atakují historická maxima
27.10. 18:06 Fio - Frankfurtská burza na začátku týdne mírně posílila
27.10. 17:54 Fio - Karo Leather zveřejnilo zápis z valné hromady
27.10. 16:39 Fio - Qualcomm představil dva čipy pro umělou inteligenci
27.10. 15:35 Fio





