Nvidia investuje 2 mld. USD do provozovatele AI datových center Nebius Group
Partnerství má pomoci společnosti Nebius, se sídlem v Amsterdamu, nasadit do roku 2030 více než 5 GW systémů Nvidia, což odpovídá přibližně spotřebě elektřiny 3,8 mil. domácností. Spolupráce navazuje na dosavadní využívání infrastruktury Nvidia ze strany Nebiusu a podpoří časné nasazení nejnovější generace čipů. Firmy budou společně navrhovat, stavět a provozovat AI datová centra.
V lednu Nvidia oznámila podobnou investici ve výši 2 mld. USD do společnosti CoreWeave, která je konkurentem Nebiusu a rovněž nasazuje AI infrastrukturu založenou na čipech Nvidia.
Nvidia v poslední době využívá své finanční zdroje k podpoře rozšiřování AI infrastruktury založené na jejích čipech. Kritici však upozorňují, že tyto investice mohou vytvářet uzavřený investiční cyklus, který může přispívat k nafukování technologické bubliny.
Akcie Nvidia a Nebius Group
Akcie Nvidia (NVDA) se v předburzovní fázi obchodují bez výraznější změny, zatímco akcie Nebius Group (NBIS) rostou o 9,69 % na 105,90 USD.
Zdroj: Bloomberg
Michal Šnobl
Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Frankfurtská burza nakonec zakončila středeční obchodování kosmetickým poklesem
27.05. 17:56 Fio - Index Dow Jones se pohybuje v zelených úrovních.
27.05. 17:38 Fio - Colt CZ Group: Pozvánka na valnou hromadu
27.05. 16:32 Fio - Wall Street zahajuje středeční seanci v kladném teritoriu
27.05. 16:12 Fio - Colt podepsal memorandum s Frankenburg Technologies v obraně proti dronům
27.05. 16:04 Fio





