Nvidia investuje 2 mld. USD do provozovatele AI datových center Nebius Group
Partnerství má pomoci společnosti Nebius, se sídlem v Amsterdamu, nasadit do roku 2030 více než 5 GW systémů Nvidia, což odpovídá přibližně spotřebě elektřiny 3,8 mil. domácností. Spolupráce navazuje na dosavadní využívání infrastruktury Nvidia ze strany Nebiusu a podpoří časné nasazení nejnovější generace čipů. Firmy budou společně navrhovat, stavět a provozovat AI datová centra.
V lednu Nvidia oznámila podobnou investici ve výši 2 mld. USD do společnosti CoreWeave, která je konkurentem Nebiusu a rovněž nasazuje AI infrastrukturu založenou na čipech Nvidia.
Nvidia v poslední době využívá své finanční zdroje k podpoře rozšiřování AI infrastruktury založené na jejích čipech. Kritici však upozorňují, že tyto investice mohou vytvářet uzavřený investiční cyklus, který může přispívat k nafukování technologické bubliny.
Akcie Nvidia a Nebius Group
Akcie Nvidia (NVDA) se v předburzovní fázi obchodují bez výraznější změny, zatímco akcie Nebius Group (NBIS) rostou o 9,69 % na 105,90 USD.
Zdroj: Bloomberg
Michal Šnobl
Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- ČR: Míra nezaměstnanosti v červenci vzrostla na 5,0 % při očekávání 4,9 %
10.08. 10:03 Fio - Frankfurtská burza v úvodu obchodování posiluje
10.08. 09:34 Fio - Pražská burza otevírá týden poklesem
10.08. 09:18 Fio - CTP: Kempen snižuje cílovou cenu z 21 EUR na 19 EUR se stálým doporučením „Buy“
10.08. 08:56 Fio - Asijské akciové trhy rostly na pozadí slabšího trhu práce v USA
10.08. 08:50 Fio





