FED debatoval o kolik snížit sazby
Ředitelé amerického Federálního rezervního systému při svém posledním snížení diskontní úrokové sazby o čtvrt procenta viděli rizika ekonomického růstu a někteří z nich dokonce vnímali potřebu většího snížení sazby, o půl procenta, dle vyjádření minut ze zasedání, které byly zveřejněné v úterý.
Někteří ředitelé se, dle minut ze zasedání, rozhodli ve prospěch snížení z důvodu zlepšení likvidity na mezibankovním termínovém trhu.
Ředitelé FEDu z Bostonu, San Francisca a Minneapolisu požadovali půlprocentní snížení, protože finanční trhy a ekonomické podmínky „vyžadovaly rozsáhlejší snížení, aby byla nějaká záruka proti vážnějšímu ekonomickému poklesu”, uvedly minuty ze zasedání.
11. prosince FED snížil svou klíčovou sazbu na 4,25%, aby se zajistil proti možnému zpomalení ekonomiky, ale diskontní sazbu nesnížil o tolik, o kolik požadoval trh. FED tehdy snížil diskontní sazbu o 25 bazických bodů na 4,75%, místo 50 bodového snížení, které očekávali analytici a obchodníci.
Ředitelé FEDu z Kansas City a Dallasu nebyli nakloněni žádnému snížení sazeb.
Ti ředitelé, kteří chtěli držet stávající diskontní sazbu na 5,0% „považovali nastávající skutečnost zpomalení ekonomického růstu za jev, který předvídali a dívali se na přehodnocení úvěrových podmínek jako na nezbytnost”. Domnívali se také, že zpomalení v ekonomické aktivitě bude vyrovnáno pokračujícími inflačními tlaky.
Poslední zprávy
- Firemní výsledky pro tento týden: PepsiCo, Delta Air Lines
07.07. 12:53 Fio - Makroekonomický výhled na tento týden: CPI (ČR, Německo), zápis ze zasedání FOMC a ECB
07.07. 12:49 Fio - Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+1,36 %), ropa (+1,21 %), stříbro (-1,06 %)
07.07. 10:27 Fio - Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,17
07.07. 10:26 Fio - Frankfurtská burza zahajuje seanci v mírně červeném
07.07. 10:05 Fio





