Česká republika teď euro nezvládne
Česká republika není připravena na přijetí jednotné měny Evropské unie - eura, protože naše ekonomika dosud nekonverguje s eurozónou, napsal vrchní ředitel České národní banky Robert Holman, v článku pro Mladou frontu Dnes.
Holman řekl, že posilující koruna pomáhá sladit cenovou hladinu s cenami v Evropské unii, dodal však, že rychlé přijetí eura by nejspíš vedlo k tomu, že by se ekonomika naší země přehřála, protože se současným stavem české ekonomiky, by míra sazeb eurozóny nemusela stačit na zchlazení naší inflace.
„Nejsme připraveni na euro“, napsal Holman. “Konvergence cenových hladin zabírá v současnosti místo ve smyslu apreciace koruny k euru“, píše ve článku Holman a dodává, že cenová hladina v České republice dosahuje pouze 57% cenové hladiny v eurozóně.
„Jakmile přijmeme euro, cenová hladina v České republice bude od toho okamžiku konvergovat k eurozóně, ve smyslu vyšší inflace. V tom stejném okamžiku bychom již žili s evropskými úrokovými sazbami, které by byly nepochybně příliš nízké, když vezmeme v úvahu domácí inflaci”.
Holman dodal, že země, která stále ještě prochází procesem reálné ekonomické konvergence k eurozóně, nemůže splnit zároveň kritéria nízké inflace a stability měnového kurzu.
Česká vláda upustila od dřívějšího cíle pro vstup do eurozóny v roce 2010, což bylo způsobeno především vysokým deficitem státního rozpočtu a nedostatkem reforem, které by zabezpečily dlouhodobou únosnost veřejných financí.
Nebyl stanoven nový cíl, přestože se ministr financí Miroslav Kalousek přimlouval pro rok 2012.
Minulý týden guvernér České národní banky Zdeněk Tůma řekl, že Česká republika by mohla přijmout euro „například” v roce 2019, až bude naše země slavit 100. výročí existence své vlastní měny.
Poslední zprávy
- Americké indexy připisují zisky
29.06. 19:07 Fio - Frankfurtská burza v pondělí uzavřela v červeném
29.06. 18:10 Fio - USA: Index výrobní aktivity dallaského Fedu v červnu klesl na 0 b.
29.06. 16:36 Fio - Wall Street zahajuje týden růstem, Charter Communications jedná se SpaceX o partnerství
29.06. 16:21 Fio - Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-2,26 %), kukuřice (-1,87 %), stříbro (-1,34 %)
29.06. 15:07 Fio





