Googlu hrozí patentová válka
Jeho tvůrce, internetová společnost Google (GOOG), čelí patentovým sporům. Podobné problémy mají i ostatní velcí výrobci produktů spojených se systémem Android.
Jedním ze žalujících je technologický gigant Oracle (ORCL), který po Googlu požaduje 6 mld. USD za údajně nelegální použití svého Java softwaru pro mobilní telefony. Dalším je Apple (AAPL), který žaluje tchajwanského výrobce smartphones HTC. Třetím v řadě je Microsoft (MSFT).
Tyto tři společnosti se spojily ve snaze získat patentová práva na technologie, které by jim umožnily lépe bojovat s dominancí Androidu. Posledním příkladem je koupě patentů zkrachovalé společnosti Nortel za 4,5 mld. USD, o které se neúspěšně zajímal i Google.
Tvůrce Androidu snahu konkurenčních společností odsuzuje a nazval je „nepřátelskou kampaní," která má poškodit výrobce smartphones používajících jeho operační systém. Ve vzduchu se objevují i neoficiální obvinění z tajné spolupráce a kartelových praktik. Koupě patentů Nortelu je již vyšetřována americkým ministerstvem spravedlnosti.
Experti však nevěří, že by velké množství potencionálních žalob zlikvidovalo postavení Androidu. Zároveň však připouští, že náklady spojené s případným finančním vyrovnáním patentových sporů by mohly výrazně zdražit výrobu a tím i cenu zařízení, které používají Android jako operační systém.
Akcie GOOG včera posílily o 1,48 % na 601,17 USD.
Zdroj: Bloomberg, Reuters
Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Frankfurtská burza v pondělí výrazněji posílila
25.05. 18:02 Fio - Americké futures v zeleném, avšak dnes se z důvodu státního svátku neobchoduje
25.05. 14:46 Fio - Vývoj cen komodit: Ropa (-5,82 %), stříbro (+3,05 %), zlato (+1,12 %)
25.05. 13:35 Fio - Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,83
25.05. 13:34 Fio - Shrnutí jarního Start Day pražské burzy
25.05. 12:41 Fio





