Prodejní nálada panuje i v Polsku
Polský premiér Donald Tusk v pátek představil plán vlády pro následující volební období, který počítá se snížením schodku vládního rozpočtu na 3 % HDP v příštím roce a 1 % v roce 2015. Polská vláda tak podle analytiků zřejmě zvýší jak spotřební daň, tak daň z přidané hodnoty. Ratingová agentura Fitch se vyjádřila, že ke zvýšení ratingu z A- by mohlo dojít pouze tehdy, až vláda zveřejní všechny detaily i možné dopady úsporných opatření.
Oznámena byla i daň na těžbu stříbra a mědi. V reakci na to prudce poklesly akcie KGHM (KGH -5,98 %, 135,30 PLN) a ocitly se na šestiměsíčním minimu. Špatně se dnes vede i akciím JSW (JSW -3,65 %) či Lotosu (LTS -2,29 %). Mírně v plusu se nacházejí akcie Pekao Bank (PEO +0,37 %) či PBG (PBG +0,33 %).
Dnes ve dvě hodiny budou zveřejněna data o průmyslové výrobě (očekává se meziměsíční pokles o 2 %) a index výrobních cen (očekává se meziměsíční růst o 0,3 %).
Zdroj: Bloomberg, Reuters
Pavel Šlechta
Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Wall Street nakonec v záporu
31.07. 22:14 Fio - Wall Street míří vstříc novým maximům
31.07. 20:00 Fio - Frankfurtská burza neudržela zisky a zakončuje seanci poklesem
31.07. 18:21 Fio - USA: Zásoby plynu podle EIA k 25. červenci vzrostly o 48 mld. kubických stop při očekávání 41 mld.
31.07. 17:01 Fio - USA: Index nákladů práce ve 2Q vzrostl o 0,9 % při očekávání růstu o 0,8 %
31.07. 15:12 Fio