Hospodářské výsledky Dellu nepotěšily, akcie klesly o 13 %
Známý výrobce počítačů odhaduje tržby pro 2. kvartál v pásmu 14,7 - 15 mld. USD, čímž nedosáhl na souhrnné očekávání analytiků ve výši 15,4 mld. USD. Podle slov Steve Felice, prezidenta Dellu, se podniky nadále zaměřují na Windows 7 a neočekává, že po uvedení Windows 8 na trh se ihned začnou reorientovat a tedy obměňovat své počítačové vybavení. Jako další příčinu nižších tržeb Dell uvedl, že při prodeji se obchodní zástupci zaměřovali převážně na jednotlivé produkty a nikoliv na lukrativnější komplexní balíčky. Svou roli také sehrála zvýšená poptávka po produktech konkurenta Apple, kvůli kterým Dell postupně ztrácí svůj podíl na trhu.
Konkrétně v prvním čtvrtletí Dell dosáhl čistého zisku 635 mil. USD oproti loňským 945 mil. USD. Upravený a přepočtený zisk na akcii dosáhl hodnoty 43 centů, průměrný odhad analytiků počítal s 46 c. Tržby klesly o 4 % na 14,4 mld. USD, čímž nepřekonaly odhad ve výši 14,9 mld. USD. Hrubá marže se svými 21,3 % také zaostala za očekáváním 22 % a loňským 22,9 %.
Přestože Dell nezměnil výhled ohledně ziskovosti pro celý rok, analytici se shodují, že výrobce počítačů bude pod silným tlakem tento cíl splnit. Svou roli v letošních výsledcích jistě sehraje uvedení na trh operačního systému Windows 8 a také prodeje ultrabooků - „ultra tenkých" notebooků.
Zdroj: Bloomberg
Áron Berezkin
Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- S&P 500 a Nasdaq končí na nových maximech
27.06. 22:05 Fio - Podpis obchodní dohody s Čínou tlačí indexy na rekordy
27.06. 19:54 Fio - Frankfurtská burza uzavřela páteční seanci růstem, DAX se navrátil zpět nad 24 tis. bodů
27.06. 18:18 Fio - USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan dosáhl v červnu dle konečných dat 60,7 b.
27.06. 16:44 Fio - Americké akcie v úvodní hodině posilují, Intel chce dle Bloombergu zavřít autočipovou divizi
27.06. 16:32 Fio