BP se stahuje z Ruska
Pokud se prodej úspěšně realizuje, tak by BP mohla získat zhruba 30 mld. USD, které by jí pomohly pokrýt náklady související s dva roky starou katastrofou v Mexickém zálivu a navíc by zajistily zdroje pro nové investice.
Na druhé straně by společnost přišla o přibližně 30 % své produkční kapacity a dividendu, která minulý rok činila 3,7 mld. USD. Ruská investice tak BP vynášela značné zisky, byla však provázena neustávajícími soudními spory s partnerským konsorciem AAR.
Analytici počítají s tím, že ruský stát bude chtít nadále posilovat svou roli v těžebním sektoru, jedním z hlavních favoritů mezi kupci je tak státní společnost Rosněft. Zároveň ocenili krok BP s tím, že společnost by se měla zaměřit na výnosnější projekty s nižším politickým rizikem.
Akcie BP v předobchodní fázi reagují růstem o 0,96 % na 36,81 USD.
Zdroj: Reuters
Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Colt CZ Group nabízí dluhopisy Colt CZ 6,10/2031
16.10. 11:39 Fio - Eurozóna: Obchodní bilance v srpnu v přebytku 9,7 mld. EUR při očekávání 7,0 mld. EUR
16.10. 11:34 Fio - Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,29
16.10. 10:35 Fio - Vývoj cen komodit: Stříbro (+1,33 %), zlato (+1,13 %) a zemní plyn (+0,93 %)
16.10. 10:34 Fio - Frankfurtská burza v úvodu oslabuje, Sartorius roste po zveřejnění výsledků za 9M
16.10. 09:48 Fio