V Evropě se drasticky škrtají výdaje, v USA se zase zadlužují
V posledních týdnech loňského roku žily finanční trhy výraznou nervozitou ohledně řešení tzv. "fiskálního útesu" v USA. Místo "Santa Claus rally" se investoři v USA dočkali pouze umírněného růstu v podobě nárůstu indexu S&P o necelá dvě procenta. Samotný konec roku byl velmi nervózní, což indikoval i tzv. index strachu - VIX, který během posledních dvou týdnů roku posílil o neuvěřitelných 53%. Zatím stále jen poloviční dohoda (diskuze o výdajích US rozpočtu teprve přijdou) dokázala vysokou míru nervozity se začátkem letošního roku zcela eliminovat.
Investoři si také mohli všimnout zajímavé skutečnosti a sice, jak stále americkému establishmentu ne a ne dojít peníze. Dluhový strop ve výši 16,394 bilionu dolarů byl již překročen o cca 60 mld. USD a pouze díky "účetním opatřením" v podobě čerpání peněz z federálních penzijních fondů se Spojené státy stále neocitly v technickém bankrotu. Bude nepochybně zajímavé sledovat další vývoj s blížícím se "deadlinem" na konci února. Předpokládám, že určitá míra nervozity na konci ledna na trhy dolehne. Jsem také přesvědčen, že stejně jako na konci loňského roku skončí jednání v americkém kongresu těsně před vypršením limitu "happy endem".
Otázkou zůstává, zdali navýšení dluhového stropu, které prezident Obama považuje za samozřejmé je tou správnou cestou. Osobně jsem přesvědčen, že nikoliv a cesta, kterou se americká administrativa vydala společně s centrální bankou (FED), tedy znehodnocováním dolaru "naštve" zejména rozvíjející se země. Ty by pak mohly mít tendenci bránit se stejným způsobem. Jak by se řešila případná měnová válka, či války není úplně zřejmé.
Investoři si tak budou muset vybrat, která fundamentální cesta je jim bližší. Zdali ta evropská - plná drastických škrtů a ekonomického poklesu nebo ta americká - nesoucí se na další vlně zadlužování. I přes veškerá negativa s tím spojená, jsem přesvědčen, že evropská je ta správná.
Karel Kabelka, GRANT CAPITAL
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14.1.2013.
Hodnocení v tomto týdnu provedli:
Tomáš Menčík, Jiří Šimara - CYRRUS
Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek - FINANCE Zlín
Patrik Hudec - Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST investiční společnosti
Karel Kabelka, Miroslav Hlavoň - GRANT CAPITAL
Jaroslav Brychta - X-Trade Brokers
Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů v seznamu. Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.
Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.
Poslední zprávy
- Trump, Powell a Bitcoin: Divoká jízda trhů pokračuje
25.04. 10:17 B.I.G. - Pokusí se dát americká SEC Trumpovi přes prsty?
11.04. 08:36 B.I.G. - BIG EXPERT – zahraniční trhy: Fed vs. Bílý dům
21.03. 09:57 B.I.G. - Americké akcie na hraně korekce
14.03. 10:00 B.I.G. - To nejzajímavější se nakonec odehraje na poli fiskální politiky
07.03. 11:30 B.I.G.