Pomohou Kypru kapitálové kontroly?
Kypr otevírá po téměř čtrnácti dnech své banky. Nejde to ale bez drastických omezení. Na ostrově budou platit tvrdé kapitálové kontroly, lidé si budou mít možnost vybrat pouze 300 euro denně a ze země v bankovkách nepůjde dostat více jak 3000 euro. Dokáží ale tvrdé kapitálové kontroly něco na mizerných vyhlídkách Kypru změnit?
Teoreticky by měly kapitálové kontroly trvat jen pár týdnů, dokud se situace nezklidní a nepoleví tlak na masivní odliv vkladů. Realisticky vzato ale takový okamžik nikdy nenastane. Natahování kontrol pravděpodobně nedočkavost střadatelů "rychle sebrat peníze a zmizet" jenom povzbudí. Současně může poškodit také zbylé zdravé části kyperské ekonomiky. Bez hladkého platebního styku nemohou dobře fungovat kyperské přístavy ani cestovní kanceláře a jejich klienti možná dají radši přednost některému z blízkých řeckých ostrovů, kde budou fungovat bankomaty. Zavedení kapitálových kontrol uvnitř eurozóny je navíc z právního pohledu sporné a může dostat kyperskou centrální banku do nepříjemných soudních sporů.
Co tedy dál? Kypru nezbývá nic jiného než co nejrychleji kapitálové kontroly uvolnit. Současně ale asi bude muset zkonfiskovat větší množství velkých depozit nad 100 tisíc euro, aby přežívající zbytky tamního bankovního systému byly schopné odliv peněz ze země pokrýt. Nabízí se tak otázka, zda se v tuto chvíli nakonec Kypru nevyplatí vystoupit z eurozóny. Hlavním argumentem proti euro-exitu je zpravidla finanční krize a destrukce hodnoty vkladů v bankách. K té u na Kypru tak jako tak dochází. Kyperská ekonomika navíc ze dne na den přichází o důležitý pilíř svého růstu. Potřebuje rychle zlevnit a přeorientovat se na jiné sektory než na finance. Devalvace by drahému ostrovu mohla pomoci. Takový krok by mohl paradoxně větší vrásky na čele přidělat zbytku euroklubu - náklady na izolaci Kypru jako výjmečného případu by začaly narůstat.
Jan Bure, ERA Potovní spořitelna
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 25. 3. 2013.
Hodnocení v tomto týdnu provedli:
Martin Rucki - CYRRUS
Hana Hradilová, Milan Nedbálek - FINANCE Zlín
Patrik Hudec - Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST investiční společnosti
Karel Kabelka, Miroslav Hlavoň - GRANT CAPITAL
Jaroslav Brychta - X-Trade Brokers
Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů v seznamu. Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či esti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěnosti. "Medián" je číslo, které leí uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, e index v uvaovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.
Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v přítím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se vak můe velmi podstatně liit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají ádnou zodpovědnost za tyto odlinosti.
Poslední zprávy
- Akciové trhy září, ale volby v USA mohou vše změnit
18.10. 08:50 B.I.G. - Investoři zůstávají opatrní, makrodata překvapila!
11.10. 12:26 B.I.G. - Modulární bydlení LARK: sen o rodinném domě na dosah
07.10. 00:00 Akcie.cz - Trumpův comeback do Bílého domu?
04.10. 11:50 B.I.G. - Bankéři FEDu do toho řízli
20.09. 08:28 B.I.G.