Expanzivní měnová politika v USA bude pokračovat
Powell na potítku nepřekvapil, zmínil i stablecoiny
Největší nárůst spotřebitelských cen za poslední dekádu přesunul v novém týdnu zvědavost investorů opět k rétorice centrální banky Spojených států. Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell se dostal do centra dění během středeční obchodní seance, kdy podal svědectví v rámci pololetní zprávě měnové politiky před sněmovním výborem pro finanční služby ve Washingtonu DC. Na potítko hodlá usednout i dnes během americké obchodní fáze.
Podle Powella bude Federální rezervní systém expanzivní měnovou politikou nadále výrazně podporovat americké hospodářství a to do té doby, než se zcela zotaví z dopadů pandemie. Před sněmovním výborem zmínil také, že pracovní trh má stále daleko k pokroku, který je potřeba k tomu, aby FED začal s omezováním měsíčních nákupů dluhopisů. FED sice na svém posledním zasedání svou měnovou politiku nezměnil, ale jeho rétorika prošla změnou k jestřábímu tónu. Peněžní podpora centrální banky je pro trhy zásadní. Hlavní americký benchmark index S&P 500 od března 2020 vzrostl téměř o sto procent. Nicméně jakékoli známky rychlejšího než očekávaného utahování měnové politiky s cílem omezit inflaci, například zúžením programu nákupu dluhopisů, by mohly velmi rychle zvýšit volatilitu na akciových trzích a přivést obchodníky k vybírání zisků.
Úterní inflační report poukázal na růst červnového indexu spotřebitelských cen (CPI) o 0,9 % poté, co v květnu dosáhl 0,6 %. Powell však stojí za svými předchozími prohlášeními, že nárůst inflace je dočasný a jakmile se některé složky indexu, jako jsou ojetá auta, vrátí do předpandemických úrovní, inflace klesne do "normálu".
Powell reagoval i na kryptoměnový trh, když řekl Sněmovně reprezentantů, že stablecoiny by měly čelit přísnějším předpisům podobným fondům peněžního trhu nebo bankovním vkladům. Podle Powella se jedná o ekonomické aktivity velmi podobné bankovním vkladům a fondům peněžního trhu a je třeba je regulovat srovnatelným způsobem. Stablecoiny se podle něj stanou součástí platebního světa a je nezbytné zavést předpisy pro regulační rámec.
Investoři vstřebávají i data zveřejněná v Číně, která nadále signalizují zpomalení hospodářského oživení země z pandemie koronaviru. HDP ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 7,9 %, zatímco mezičtvrtletně se jedná o 1,3% růst. Podle statistik průmyslová produkce za měsíc červen v meziročním srovnání vzrostla o 8,3 % a míra nezaměstnanosti zůstává beze změny na 5 %. Data přicházejí po překvapivém snížení povinných minimálních rezerv z předchozího týdne.
Investoři vyhlížejí také datum 19. července, kdy Spojené království plánuje zrušení téměř všech zbývajících restrikcí týkajících se COVID-19. Tento počin bude pro ostatní země "velkým experimentem" a bude-li úspěšný, trhy budou mít nový faktor pro obnovení důvěry v další trvalé oživení hospodářství.
Libor Stoklásek, Imperial Finance
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 7. 2021.
Hodnocení v tomto týdnu provedli:
Jan Němeček - BH Securities
Petr Pelc - CYRRUS
Marco Marinucci - Generali Investments CEE, investiční společnost
Libor Stoklásek - Imperial Finance
Jiří Zendulka - Kurzy.cz
Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia
Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů v seznamu. Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.
Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.
Poslední zprávy
- Akciové trhy září, ale volby v USA mohou vše změnit
18.10. 08:50 B.I.G. - Investoři zůstávají opatrní, makrodata překvapila!
11.10. 12:26 B.I.G. - Modulární bydlení LARK: sen o rodinném domě na dosah
07.10. 00:00 Akcie.cz - Trumpův comeback do Bílého domu?
04.10. 11:50 B.I.G. - Bankéři FEDu do toho řízli
20.09. 08:28 B.I.G.