UNIPETROL: petrochemie a krize
Dne 10.2.2009 proběhla v Praze konference české burzy RM-SYSTÉM s názvem České akcie, jejímž mediálním partnerem byly akcie.cz. Zúčastnilo se jí přes 160 investorů, zástupci emitentů, ČNB a Finanční skupiny Fio. Emitenty zastupovala letos společnost Unipetrol, ČEZ, ECM a Pegas Nonwovens.
Emitenti předstoupili v této nelehké době před investory s prezentací svých společností a oborů, v nichž podnikají, přičemž důležitou součástí byly samozřejmě příležitosti a hrozby, které jim přináší současná ekonomická situace. Postupně pro vás shrneme to nejdůležitější, co zástupci jednotlivých emitentů investorům přednesli.
UNIPETROL
Radek Němeček, manažer vztahů s investory ze skupiny Unipetrol, připomněl, že současná situace znamená větší a komplexnější propad než předchozí poklesy. Chemický průmysl je otřesen kolísáním cen surovin a někteří jeho odběratelé (zástupci automobilového průmyslu, stavebnictví, výrobci zboží dlouhodobé spotřeby) jsou zasaženi nejvíce. Oproti tomu se zatím nejlépe drží farmacie, zemědělství a základní spotřební zboží (např. zboží pro osobní hygienu).
Představil vyhlídky petrochemie v krizi..
- Očekává se, že se petrochemická kapacita do roku 2011 zdvojnásobí a předběhne růst poptávky, který se v zásadě pohybuje ve shodě s růstem HDP.
- Kvůli současné krizi se účinky zvýšeného tlaku na marže a nízkého vytížení projevily na evropských a amerických společnostech dříve a tvrději, než se očekávalo.
- Už před krizí byla přitom očekávání taková, že výrobní kapacita etylénu vzroste v období 2008 – 2012 o 25 %, zatímco poptávka poroste pouze o 3 % ročně.
- Střední východ hraje klíčovou roli v rozvoji petrochemického průmyslu a pravděpodobně bude pokračovat v současné úrovni investic do produkce.
- Společnosti poskytující finanční služby podle islámského práva prokázaly mnohem větší odolnost vůči finanční krizi.
- Společnosti na Středním východě budou mít i nadále mnohem lepší pozici v oblasti nákladů a mohou ji dále podpořit snižováním investičních nákladů.
..a zmínil způsoby, jak krize mění tvář odvětví:
- Klíčová pro krátkodobé přežití je likvidita: hotovost bude hrát hlavní roli během následujících 2-3 let.
- Projekty, které neposkytují mimořádný a jistý výnos, by měly být odloženy nebo zrušeny. Ukázněný přístup k portfoliu.
- Podpora atmosféry pro všeobecné snižování nákladů a řízení marží.
- Rozpoznání, které segmenty průmyslu budou po krizi atraktivní, bude pro úspěch klíčové.
- Přežijí firmy s největším tržním podílem, nejnižšími náklady a zdravou rozvahou – prostřednictvím konsolidace v průmyslu vytvoří ekonomická krize vítěze a poražené.
Budoucnost plastů
Díky svým charakteristikám budou podle Unipetrolu plasty během následujících dvou desetiletí hrát klíčovou roli při řešení mnoha celosvětových problémů, jako je růst populace ve světě (boj s nedostatkem potravin a pitné vody – plastové obaly, vodovodní potrubí..), změna klimatu (snižování energetické náročnosti a ochrana před negativními vlivy změny klimatu – lehčí součástky, izolační materiály..), nedostatek energií (zvyšování energetické hospodárnosti a podpora nových řešení – plasty ve stavebnictví, energetice..), globalizace (růst mobility – používání plastů k minimalizace spotřeby fosilních paliv) a zdravotní péče a bezpečnost (usnadnění a stanovení diagnózy a léčby, vytváření účinnějších protéz..).
Budoucnost petrochemie ve střední Evropě
Výzvami, se kterými se musí podniky v odvětví vypořádat, jsou cykličnost světové ekonomiky umocněná nadbytečnou kapacitou v odvětví, globalizace (sbližování světových cen standardních komodit), ekologické předpisy a opatření EU proti změně klimatu a fakt, že klíčové užití plastů bylo silně poznamenáno současným celosvětovým poklesem (již zmíněný automobilový průmysl, stavebnictví a zboží dlouhodobé spotřeby). Reakcí trhu je zaměření na nízké náklady (surovinová výhoda, vertikální integrace, rozsah, kvalita provozů), inovace (technologická výhoda, modely pro řešení obchodních problémů a konsolidace odvětví.
Pozice Unipetrolu
Unipetrol má petrochemickou produkci (etylénová jednotka, polyolefiny) plně integrovanou s rafinérií a společný podnik ve výstavbě se SYNTHOSEM na výrobu butadienu, který má být v provozu od roku 2010. Integrovaná petrochemická produkce umožňuje lepší využití surovin, úspory investičních nákladů, maximalizaci výnosů z produktů a snížení dopadů stavu ekonomiky (více možností surovin a technologických postupů..).
Za svoji výhodu společnost dále považuje blízkost ke svým klíčovým zákazníkům, která znamená nízké logistické náklady, plus flexibilitu produktového portfolia a necyklické produkty v něm. Dále síť kontaktů s klíčovými zákazníky a dodavateli ropy, nízkou míru zadlužení a synergii s PKN ORLEN (nákup ropy, obchodní strategie).
V reakci na ekonomickou krizi začal UNIPETROL připravovat krizový plán, který by měl být zveřejněn šestadvacátého. Ten má obsahovat návod, jak v oblasti peněžních toků zůstat během následujících 2-3 let neutrální (tzn. vyhnout se záporného cash flow) a přitom si zajistit připravenost zachytit hodnotu vytvářející růst, až krize skončí a ekonomika se zotaví. Má zahrnovat optimalizaci majetku, produktů, nákladů na energie a identifikovat postupy pro zvládnutí kolísání na trhu, řízení nákladů a výnosů plus nové přístupy k řízení hodnoty zákazníků.
Na závěr prezentace tedy Radek Němeček zdůraznil, že řízení peněžních toků v následujících 2-3 letech považuje společnost za rozhodující. Chce se soustředit na své klíčové aktivity a na strategické a nejcennější zákazníky, pro klíčové aktivity přehodnotit strategii růstu a investiční strategii a porozumět hodnotě pro zákazníky a přizpůsobit ji během období velmi nízkých marží.
Petrochemický průmysl ve střední Evropě má podle něj dobrou pozici, aby byl konkurenceschopný i v těžkých ekonomických a finančních podmínkách. Poptávka po petrochemických produktech stále roste nad světovým HDP a dlouhodobý výhled pro plasty i celou petrochemii zůstává pozitivní.
- Další provozní údaje Unipetrol zde
- Modelové marže a cena ropy zde
Základní údaje o skupině Unipetrol:
- 3 rafinérie s celkovou roční kapacitou 5,5 milionu tun a navazující petrochemickou výrobou,
- více než 330 čerpacích stanic,
- zhruba 4500 zaměstnanců,
- součástí PKN ORLEN Group od roku 2005.
- Vlastnická struktura - schéma
Zdroj: Prezentace UNIPETROL, konference RM-S České akcie
Poslední zprávy
- Nvidia opět kraluje trhu
27.06. 12:35 B.I.G. - Geopolitika: klid před bouří, nebo klid s rozmyslem?
20.06. 10:42 B.I.G. - Musk a Trump ubírají plyn, trhy naopak zrychlují
13.06. 10:37 B.I.G. - Wall Street zpět u maxim, výhledy přitom optimismem nehýří
09.06. 09:02 B.I.G. - Opatrně se sázkami na dluhopisy...
23.05. 10:32 B.I.G.