Čeká investory vystřízlivění?
Úterní obchodní seance zakončila druhé čtvrtletí, které prozatím uzavírá jedno z nejdramatičtějších období novodobé historie kapitálových trhů. Současná ekonomická situace je velmi často srovnávána s Velkou hospodářskou krizí z 30. let minulého století. Díky podstatné změně ekonomického prostředí jsou obě období v mnoha aspektech nesrovnatelná, historie burzovních indexů však zpětně do tohoto období sahá a můžeme tak získat jeden dílčí závěr, který vypovídá o současném extrémním stavu kapitálových trhů.
Právě skončené druhé čtvrtletí bylo u klasického amerického indexu Dow Jones prvním růstovým po šesti ztrátových kvartálech v řadě, když sledované tříměsíční cykly vykazovaly kontinuální poklesy od konce roku 2007. Takto dlouhá série kvartálních propadů nebyla zaznamenána ani za zmiňované Velké krize. Přestože absolutní pokles trhů byl tehdy výrazně vyšší, na kvartální bázi netrval pokles tak dlouho a byl přerušován prorůstovými korekcemi.
Nejdříve vládla nejistota a skepse...
První dvě čtvrtletí letošního roku přinesly dva zcela odlišné obrazy a potvrdilo se, jak velkou roli na trzích nadále hraje důvěra a nejistota. Na začátku roku mezi investory zcela jasně převládala nejistota. Nejistota ohledně dalšího ekonomického vývoje, nejistota ohledně budoucích firemních zisků a nejistota okolo zvyšující se role státu v ekonomice. Analytici a ekonomičtí komentátoři tuto nejistotu prezentovali tím, že se doslova předháněli ve zveřejňování co možná nejpesimističtějších scénářů budoucího vývoje. Vliv na trhy byl poměrně jednoznačný a indexy po celém světě pokračovaly v poklesech a prohloubily svá několikaletá minima. Obecně byla důvěra téměř na bodu mrazu.
..aby byly vzápětí vystřídány bezbřehým optimismem
Náhle však přišla změna křehkého sentimentu. Přišla a mnozí možná nevěděli ani jak. Tak jako se tonoucí chytá stébla, tak se dlouhými poklesy zdecimovaní investoři začali chytat prvních náznaků zlepšujících se ekonomických ukazatelů. Rychlost šíření optimismu byla v první fázi stejně rychlá jako prvotní růst trhů a stejně rychle se začaly objevovat názory, že dna bylo dosaženo. Najednou se naopak zdálo, že důvěra v ekonomické oživení je téměř bezmezná a přehnaný optimismus vyústil v dramatické růsty akciových indexů, které v podstatě vydržely až do konce druhého kvartálu. Kvartálu, který znamenal v USA jeden z největších přírůstku na tříměsíční bázi za posledních deset let. Klasik by řekl, jak jinak by měla skončit velká krize než velkým obratem? Toto však klasická krize není a hledání paralel v minulosti by mohlo být zavádějící.
Do budoucna je na místě opatrnost
Zjednodušený pohled do historie ukazuje, že po podobných obratech v historii růst trhů pokračoval dále. Domnívám se však, že současná situace je natolik jedinečná, že podobné srovnání nemá příliš vysokou vypovídací schopnost. Za pravděpodobnější scénář pro následující kvartál považuji, že dojde k určitému vystřízlivění z onoho bezbřehého optimismu a dojde ke korekci trhů. Do hry se totiž bude opět vracet důvěra. Poslední statistiky sice ukazují na nejvyšší úrovně za několik měsíců, ale poměrně rychle se začíná zvětšovat skupina investorů, jejichž důvěra má omezené limity a připouštějí, že růsty byly příliš rychlé.
Přestože sentiment není již tak vrtkavý, k pevnosti má stále ještě hodně daleko, a tak velmi rychle může být z limitující důvěry opět nejistota. A co nejistota v myslích investorů dokáže, toho jsme byli svědky již v úvodu roku. Přestože predikce budoucího vývoje je nadále velmi nejistá, domnívám se, že opatrnost a určitá zdrženlivost je na místě rozhodně více, než podléhání přehnanému optimismu.
Komentář pro HN
Poslední zprávy
- Akciové trhy září, ale volby v USA mohou vše změnit
18.10. 08:50 B.I.G. - Investoři zůstávají opatrní, makrodata překvapila!
11.10. 12:26 B.I.G. - Modulární bydlení LARK: sen o rodinném domě na dosah
07.10. 00:00 Akcie.cz - Trumpův comeback do Bílého domu?
04.10. 11:50 B.I.G. - Bankéři FEDu do toho řízli
20.09. 08:28 B.I.G.