Zajímavý pohled na Olympic Stock Index
Pokud máte v plánu se dívat na ZOH 2010 ve Vancouveru v únoru t.r., můžete se také po očku mrknout na tzv. Olympic Stock Index, resp. více přesněji neobchodovatelný Dow Jones Summer/Winter Games Index (DJOLX). Ten je nyní složen z veřejně obchodovatelných společností, které jsou oficiálními partnery her v kanadském Vancouveru. Do indexu je zařazeno 36 firem převážně s velkou tržní kapitalizací (large caps).
Zatímco OH jsou globální záležitostí, současná skladba indexu je zaměřena na Severní Ameriku a vypadá dosti odlišně od složení při LOH v Pekingu, kdy v něm dominovaly čínské firmy. Stávající složení je tedy regionálně následující: USA 58 %, Kanada 32 %, Japonsko 6 %, dále ještě Švýcarsko, Jižní Korea, U.K., Francie a Tajwan.
Před začátkem ZOH ovšem můžeme jen doufat, že trhy budou fungovat lépe v návaznosti na hry ve Vancouveru, než tomu bylo v Pekingu. Tam nejprve došlo k nárůstu před nimi, poté se ovšem rozhořela finanční krize naplno a způsobila pád indexu před koncem roku 2008 o 25 %.
Zpětný návrat hodnot indexu byl ovšem také působivý. Od 22. prosince 2008, kdy byl index změněn pro reflexi ZOH v Kanadě, doznal nárůstu o celých 40,5%, tedy dvojnásobek výkonnosti indexu DJIA.
OH jsou přehlídkou síly atletiky (známé heslo „Citius, Altius, Fortius“), ale také se zde prezentuje síla businessu a globální konzumní společnosti. Např. při zahájení LOH v Pekingu, TV společnost NBC poskytla pohled na masu lidí, konkrétně rekordních 80 miliónů vybraných obyvatel Číny, kteří zajišťovali úvodní zahajovací ceremoniál. Není tedy divu, že sektor spotřebního zboží tvoří majoritu indexu s podílem 24 %. Jsou zde zařazeny firmy jako McDonald´s (MCD), Coca-Cola (KO), Visa (V) a Panasonic (PC), které dominují TOP 10.
V indexu nejsou žádné investiční produkty jako investiční fondy nebo ETF (Exchange Traded Funds), které by odrážely vývoj indexů. Investor ovšem může jednoduše replikovat výkonnost podle zahrnutí do indexu firem, jako jsou Royal Bank od Canada (RY), General Electric (GE), Dow Chemical (DOW) a TransCanada (TRP).
Jedou z firem v indexu je také nyní do jisté míry „problémová“ automobilka Toyota (TM), která byla nucena zastavit prodej 8 populárních modelů z důvodu potenciálních defektů s plynovým pedálem. Více než 6 mil. aut bude nucena prohlédnout, což je nejvíce v historii firmy. Nicméně Toyota není největší světový výrobce (včetně USA) bez důvodu. Reputace firmy byla budována několik dekád ve vztahu ke spokojených zákazníkům.
Podobnou situaci také zažila v indexu zařazená farmaceutická firma Johnson and Johnson (JNJ) se svým produktem Tylenol, který způsobil v roce 1982 tragické vedlejší účinky. Firma následně zlepšila způsob balení, dopravy a snížila ceny. Nyní se těší zájmu investorů a je komponentem indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA).
Dvouletý graf vývoje indexu:
Poslední zprávy
- Akciové trhy září, ale volby v USA mohou vše změnit
18.10. 08:50 B.I.G. - Investoři zůstávají opatrní, makrodata překvapila!
11.10. 12:26 B.I.G. - Modulární bydlení LARK: sen o rodinném domě na dosah
07.10. 00:00 Akcie.cz - Trumpův comeback do Bílého domu?
04.10. 11:50 B.I.G. - Bankéři FEDu do toho řízli
20.09. 08:28 B.I.G.