Nepropadněte při investování davovému šílenství
V souvislosti s nedávným "stříbrným šílenstvím" je na místě si znovu připomenout, jakou roli hrají při investování psychologické faktory. Psychologie davu nám vnucuje, abychom nenáviděli to, co je levné, a naopak zbožňovali to, co je drahé. Na učebnicových příkladech - porovnání investice do stříbra a akcií Microsoftu - si podrobněji rozebereme fenomén davové investiční mánie.
Vše závisí na myšlení druhých
Během několika týdnů se stříbro stalo mimořádně populárním a jeho tržní cena vyletěla závratně vzhůru, zatímco levné akcie Microsoftu byly investory opomíjeny. Ještě v roce 2004 byla přitom cena stříbra jen něco přes 4 USD za unci. Koncem dubna tohoto roku však překročila hranici 48 USD, což značí, že se cena stříbra za posledních 7 let ze svého minima vyšplhala na jedenáctinásobek.
- Aktuální cenu stříbra sledujte zde.
Nutno připomenout, že na začátku stříbrné rally byl tento drahý kov považován za ještě méně zajímavou investici, než je dnes Microsoft.
Co se týče dnešního pohledu na Microsoft, investoři se alespoň shodují, že jde o životaschopnou investici, stříbro bylo ovšem v roce 2004 považováno stěží za průmyslovou surovinu, natožpak drahý kov. Předpokládalo se, že je odsouzeno k úpadku kvůli digitalizaci fotografie - proč by o něj tedy měl mít dnes někdo zájem?
- Cenu akcií Microsoft sledujte zde.
Naproti tomu akcie společnosti Microsoft, navzdory maximům z roku 2000, spadly na zhruba 25 USD v roce 2004. To je přibližně stejná cena, za kterou se akcie prodává dnes. Od té doby se však zdvojnásobily zisky, z asi 1,26 USD za akcii na aktuálních cca 2,50 USD. To znamená, že hodnota P/E (poměru ceny akcie a zisku na akcii) klesla na polovinu.
Pokles popularity Microsoftu
S akciemi Microsoftu se dnes obchoduje výrazně níže na proto, že by došlo k závažným pochybením v obchodní strategii, ale zkrátka proto, že se staly nepopulárními. A to z mnoha důvodů.
Největším z nich je pravděpodobně nárůst popularity konceptu cloud computingu, kterým uchvátil trh Apple. Lidé jsou sice fascinováni výstřelky Applu, přitom by však svět byznysu mohl úplně v klidu žít i bez nich, zatímco bez Microsoftu se (zatím) neobejde.
- Cenu akcií Apple sledujte zde.
Microsoft v tom není sám, ostatní large-cap akcie (firmy s velkou tržní kapitalizací) jsou na tom podobně. Důvod, proč byl pro ilustraci vybrán právě Microsoft, je jeho lepší perspektiva, než kterou nabízejí například Intel, Cisco Systems nebo další srovnatelné firmy.
Dav dnes fandí drahým kovům
Při analýze kolektivní psychologie se nemusíme zaměřovat jen na technologie. V oblasti těžebního průmyslu je to něco přes dva měsíce, kdy společnost Newmont Mining označila minulý rok za nepříliš zdařilý. Akcie zareagovaly 10% propadem během jednoho dne a v průběhu dvou týdnů ztratily 20 %.
Tím nepříznivý vývoj skončil - už teď jsou zpět na původních hodnotách. Investoři si uvědomili, že měl Newmont problémy, ale postupně se jejich obavy utlumily.
Příklad Newmont dokazuje, že se názor davu může změnit poměrně rychle. Byla změna jen krátkodobá? Těžko říci. Právě nemožnost odhadnout vývoj (psychologických) proměnných je důvodem, proč se většina investorů rozhodne plout s davem.
Psychologie vs. fundamenty
Často kvalitní cenný papír je tak někdy investory zavržen jen na základě emocí. Z toho lze odvodit, že zdrojem zisku investora není změna v podnikání, ale spíše změna ve VNÍMÁNÍ tohoto podnikání.
To znamená, že pokud budete mít štěstí a podaří se vám využít oba faktory ve svůj prospěch, můžete na nárůstu zisků společnosti a zveličení této skutečnosti pořádně vydělat.
Přesto platí, že davová psychóza komplikuje investování a často jej snižuje na pouhou spekulaci. Někdy je totiž docela jednoduché vystopovat, co má v úmyslu management firmy, jak se však zachová dav, bude vždy předmětem dohadů. To je pravý důvod, proč konvenční teorie investování doporučují diverzifikaci. Nikdo totiž nemůže přesně vědět, jak "stádo" zareaguje na změnu směru větru.
Doufejme, že alespoň některým investorům usnadní příklady stříbra a Microsoftu - zdánlivě rozdílných investic - orientaci v očekáváních a tržních cenách na kapitálových trzích. Bohužel v krátkodobém horizontu mají psychologické faktory mnohem větší váhu než fundamenty.
Největší bubliny v historiiPoslední zprávy
- Akciové trhy září, ale volby v USA mohou vše změnit
18.10. 08:50 B.I.G. - Investoři zůstávají opatrní, makrodata překvapila!
11.10. 12:26 B.I.G. - Modulární bydlení LARK: sen o rodinném domě na dosah
07.10. 00:00 Akcie.cz - Trumpův comeback do Bílého domu?
04.10. 11:50 B.I.G. - Bankéři FEDu do toho řízli
20.09. 08:28 B.I.G.