Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Čtvrtek 29.1.2026 11:02
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Současné ohodnocení akcií je velice lákavé

Zpravodajství

Současné ohodnocení akcií je velice lákavé

27.04.2012 10:23:00 | B.I.G. EXPERT

Likvidita neboli to co již několik týdnu chybí pražské burze. Nebýt několika málo market makerů a jejich povinnosti udržovat kotace snad by se ani nemusel zveřejňovat zobchodovaný denní objem. Představa zobchodované jedné miliardy za den už spíše připomíná sci-fi z dávné minulosti, o kterém se zanedlouho začne psát v učebnicích dějepisu hned vedle husitských válek.

Současná situace na pražské burze ale i obecně v celém finančním světě by se s lehkou nadsázkou dala parafrázovat oficiálním textem distributora filmu Všemocný: "Eddie Morra (Bradley Cooper) je zlenivělý spisovatel, kterému se začíná hroutit svět. Chtějí ho vyhodit z práce a rozchod s přítelkyní Lindy (Abbie Cornish) ho jen utvrdí v přesvědčení, že jeho život je v troskách a budoucnost nemůže přinést nic než další zklamání. To se ale změní ve chvíli, kdy Eddieho navštíví jeho starý přítel z dětství, Vernon (Johnny Whitworth). Nabídne mu pilulky NZT - utajovanou drogu, která umožňuje využívat mozek na 100 % a dodává člověku extrémní sebevědomí. Eddie se nechává zlákat neodolatelnými účinky NZT a naprosto droze propadne. Najednou je schopen využívat informace s ohromnou efektivitou. Vše, co kdy viděl, slyšel a přečetl, zvládá zpracovat a zužitkovat."

V našem případě by tedy text zněl takto: Centrální bankéři jsou zlenivělí tiskaři peněz, kterým se začíná hroutit svět. Chtějí je vyhodit z práce (Occupy Wall Street) a rozchod s Evropskou unií je jen utvrzuje v přesvědčení, že jejich život je v troskách a budoucnost nemůže přinést nic než další zklamání. To se ale změní ve chvíli, kdy je navštíví jejich starý přítel z dětství, Ben Bernanke. Nabídne jim pilulku QE3 - utajovanou drogu, která umožňuje využívat finanční systém na 100 % a dodává člověku extremní sebevědomí. Bankeři se nechávají zlákat neodolatelnými účinky QE3 a naprosto droze propadnou.

Včerejší prohlášení FEDu výše popsanou situaci až hořkosladce potvrzuje. Výrazná změna zatím v nedohledu a "čekání na Godota" denním chlebem finančního trhu.

Současné cenové ohodnocení akcií obchodovaných na pražské burze je rozhodně velice lákavé a z dlouhodobého horizontu přinese investorům tučné zisky i v kombinaci se zajímavým dividendovým výnosem u jednotlivých titulů (ČEZ, Philip Morris, Pegas, …). K tomu však nepovede přímá cesta, ale je potřeba se připravit na možné a rozhodně výrazné turbulence.

Michal Chrvala, Active Capital

Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23.4.2012.

BIG EXPERT - ZAHRANIČNÍ TRHY

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

Michal Chrvala - Active Capital

Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek - FINANCE Zlín

Patrik Hudec - Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST investiční společnosti

Karel Kabelka, Miroslav Hlavoň - GRANT CAPITAL

Přemysl Nevlud - LUTHERUS

Dušan Jalový - UniCredit Bank Czech Republic

Statistika se zabývá deseti z nejlikvidnějších titulů obchodovaných na BCPP. Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů uvedených v seznamu. Sloupec "Cena" uvádí pondělní kurz vybraných titulů, ze kterého při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. Sloupec "Atraktivita" uvádí vážený průměr počtu jednotlivých názorů a může nabývat hodnoty od -100 do +100. Počet názorů "Prodat", "Koupit" atd. je publikován v dalších sloupcích.

Pozn.: Hodnocení mají formu nezávazných názorů, zda určitý cenný papír by bylo vhodné koupit, či prodat s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

Autor: Markéta Höfferová

Poslední zprávy

Právě diskutujete

Škola investování


Zajímavé vzestupy

WPS36,80+5,14
PRAPM256,00+3,23
KGH1 995,50+1,94
GECBA215,50+1,89
RWE1 292,00+1,60

Zajímavé poklesy

TMR420,00-5,83
ATOMT33,00-5,71
NOKIA137,52-3,14
MATTE17 000,00-2,86
SABFI1 070,00-2,73

Kurzovní lístek

EURdolu24,295-0,10
HUFdolu6,374-0,01
JPYdolu13,299-0,22
PLNdolu5,779-0,06
USDnahoru20,291+0,26

demo-e-broker

Indexy

29.01.2026
Graf - RM

PXdolu-0,382 784,2611:01:25
RMdolu-0,58719,1010:43:40
DJIAnahoru+0,0249 015,6028.01.26
NASDAQnahoru+0,1723 857,4529.01.26
SP500stejne0,004 357,7322.09.21
DAXdolu-0,8824 604,7810:40:52


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz