Ropa v minulém týdnu posílila na dvouměsíční maximum
Na úroveň dvouměsíčního maxima vzrostla v rámci minulého týdne cena WTI americké lehké ropy na burze New York Mercantile Exchange spadající do skupiny CME. Hlavními pro růstovými faktory byly lepší výsledek statistiky o průmyslové výrobě v oblasti New Yorku, která v předešlém měsíci rostla rychleji než bylo očekáváno, návrat akcií do černých čísel, oslabení amerického dolaru vůči euru, červnové zvýšení průmyslové produkce v U.S. o 0,4 % a výsledek pravidelné statistiky amerického ministerstva energetiky ohledně vývoje komerčních zásob ropy a benzínu v U.S. Ta vykázala neočekávaný pokles zásob benzínu o 1,815 mil.barelů, zatímco analytici očekávali nárůst o 1,2 miliónu. Na dvouměsíčních maximech držely černé zlato také obavy z nárůstu nestability na Středním východě, a to poté co izraelský premiér Benjamin Netanjahu obvinil libanonskou organizaci Hizbaláh, jež je mimo jiné podporována Íránem, ze středečního bombového útoku na autobus v Bulharsku. Ropa tak posílila v minulém týdnu celkově o 4,33 USD a poslední obchodní seanci předešlého týdne uzavřela na úrovni 91,83 dolarů za barel.
Poslední zprávy
- Pozitivní nálada na světových trzích podpořila i pražskou burzu
15.06. 16:27 Fio - Akciový výhled
15.06. 08:58 Fio - Denní report - pátek 12.06.2026
12.06. 22:05 Fio - Indexy končí týden v zeleném
12.06. 22:02 Fio - Zámoří na pozitivní vlně
12.06. 19:00 Fio





