Ekonomická aktivita v eurozóně se zlepšuje
Podle mě to lze vysvětlit dvěma způsoby. Zaprvé, čekalo se, že toto čtvrtletí dopadne špatně a je pravděpodobné, že revize upraví číslo o HDP směrem nahoru. Druhý důvod je ještě důležitější - trh se dívá dopředu a ne dozadu. Navíc se očekává, že se eurozóna vrátí do růstové fáze ke konci druhé poloviny letošního roku. A právě to se odráží na ocenění cash flow burzovních firem v největší míře.
Ukazatel růstu eura, který každý měsíc zveřejňuje Italská centrální banka, sleduje v reálném čase vývoj HDP v eurozóně. V lednu tento indikátor rostl už pátý měsíc v řadě, což dokazuje uzdravení ekonomické aktivity, i když zatím velmi pomalé. Možná až příliš pomalé na to, aby dokázalo uspokojit Maria Draghiho a možná se stane spouštěčem k další měnové intervenci. Kromě toho, že tento ukazatel naznačuje zrychlení ekonomické aktivity v zemích se společnou evropskou měnou, také svědčí o tom, že se ekonomika propadá (jak můžete vidět níže, ukazatel je pod hodnotou nula).
Ekonomická aktivita se tak na první pohled zlepšuje. A spolu s tím, jak v zemích jako je Španělsko klesají náklady na pracovní sílu a naopak rostou exporty, mají zatím akciové trhy dost důvodů pro to udržet si svoji pozitivní náladu. Samozřejmě, že se všechno může rychle změnit. Ekonomika totiž nyní roste strašně pomalu a i sebemenší otřes její důvěry by mohl shodit eurozónu zpátky do krizového módu.
Poslední zprávy
- Denní report - pátek 05.06.2026
05.06. 22:59 Fio - Wall Street krvácí, Nasdaq -3,5 %
05.06. 20:17 Fio - Pražská burza ztrácela se sentimentem
05.06. 16:41 Fio - Dividenda Colt CZ Group v roce 2026 a dalších letech (+komentář analytika)
05.06. 16:39 Fio - Lululemon zveřejnil výsledky za 1Q a výrazně snížil celoroční výhled
05.06. 15:33 Fio





