Akciový výhled 29. 3.: Všude špatně, v zámoří nejlíp (+ ČEZ, Orco)
Jelikož dnes zůstanou brány Wall Street kvůli svátku zavřené, zažil včera zámořský trh poslední obchodní den prvního kvartálu roku 2013. Ani tentokrát Amerika nezklamala, benchmarky S&P i DJIA se posunuly na historická maxima a investoři mohou při prvním letošním bilancování v klidu otevřít láhev drahého šampaňského – na rozdíl od investorů domácích. Hráči ve Státech neměli v úmyslu zkazit si před svátky náladu, a nakupovali i navzdory horším týdenním datům z trhu práce, stejně jako lehkého zklamání v podobě indexu nákupních manažerů chicagského „kraje.“ Optimisté namítnou, že jsou tato data značně volatilní, a jejich vypovídací hodnota je tak omezena, je tu ovšem jedno „ale:“ K nad očekávání prudkému růstu zámořských žádostí o podporu v nezaměstnanosti došlo ruku v ruce s nedávným ochlazením spotřebitelské důvěry, v investorských hlavách se tak začíná množit virus pochybností: Jsou zítřky americké ekonomiky opravdu tak růžové, jak by napovídaly současné valuace akcií? Zatím si na tuto otázku trh odpovídá kladně, ale… To v Evropě je situace poněkud odlišná a ruku na srdce: Vy se divíte, pokud nakouknete třeba na pracovní stůl pana Hollanda? Ústavní soud tomuto pánovi nejdřív zarazil milionářskou daň, Hollande se vrací oknem s návrhem na 75% superdaň pro firmy z mezd nad milión Eur. Ale taková Francie už prostě je. Ale ještě větší záhady se dějí v Zemi vycházejícího slunce: Představte si, že tamní hlavní benchmark Nikkei 225 za letošní první kvartál posílil zhruba o 20 %, a to v situaci, kdy průmyslová produkce meziročně propadla o 11 %, výroba aut z toho o 15 % (a to yen slábne!), zemi vládne deflace (-0,7 %), tiskárna centrální banky jede na tři směny a jediný optimistický segment poptávky v zemi tvoří domácí vláda. My bychom japonské akcie asi nekupovali, ale neberte to jako doporučení. Dnes by to ještě šlo, velkopáteční pauza se sice týká řady asijských trhů, nicméně v Japonsku se dnes obchoduje. „Nikkei v poslední seanci prvního kvartálu posiluje o půl procenta, zatímco široký index Topix mírně ztrácí. Korejský Kospi posiluje navzdory rostoucímu vojenskému napětí mezi severní a jižní částí poloostrova,“ komentuje dění v Asii Miroslav Adamkovič z Komeční banky. Ale teleportujme se do Prahy.
Páteční akciový kudykam a novinky z ČEZ a Orca, čtěte na iPOINT: http://www.ipoint.cz/zpravy/1128032911-akciovy-vyhled-29-3-vsude-spatne-v-zamori-nejlip-cez-orco/
Poslední zprávy
- Denní report - pátek 05.06.2026
05.06. 22:59 Fio - Wall Street krvácí, Nasdaq -3,5 %
05.06. 20:17 Fio - Pražská burza ztrácela se sentimentem
05.06. 16:41 Fio - Dividenda Colt CZ Group v roce 2026 a dalších letech (+komentář analytika)
05.06. 16:39 Fio - Lululemon zveřejnil výsledky za 1Q a výrazně snížil celoroční výhled
05.06. 15:33 Fio





