Proč bude současná korekce na akciích pastí na medvědy
Protože se možná blíží konec bezprecedentního měnového uvolňování v USA, mnoho investorů se může domnívat, že se rovněž blíží i konec éry akciových trhů. Tato úvaha má samozřejmě své racionální opodstatnění, nicméně pozitiva z konce QE mohou bez problémů převážit nad negativy.
Argumentem číslo jedna, proč by měly akciové trhy padnout, je samozřejmě ztráta likvidity. Objem likvidity, respektive její růst či pokles, má na trhy vliv nejvíce ve střednědobém horizontu (6 měsíců až 2 roky). To je první problém. Pokud by se QE nyní omezilo či zcela zrušilo, ceny akcií a dluhopisů by vlivem negativního sentimentu ztrácely, ale fundamentálně by se ztráta likvidity neprojevila okamžitě. Než by tento dopad ztráty likvidity trhy zcela vstřebaly a investoři by znatelně pocítili její absenci, mohlo by to trvat i déle než 2 roky. Investoři by tak dočasně žili v iluzi, že ztráta likvidity akciím ve své podstatě neuškodila a dále by zvyšovali svou poptávku po rizikových aktivech. To by vedlo k rostoucí asymetrii mezi cenami na akciovém trhu a fundamentem – vznikala by nebezpečná bublina...
Celý článek od Pavla Šafaříka čtěte na iPOINT.cz:
http://www.ipoint.cz/zpravy/1128847411-proc-bude-soucasna-korekce-na-akciich-pasti-na-medvedy/
Poslední zprávy
- Denní report - pondělí 08.06.2026
08.06. 22:16 Fio - Pražská burza v úvodu týdne končí mírně níže
08.06. 16:38 Fio - Makroekonomický výhled pro tento týden: Zasedání ECB, index CPI (ČR, USA, Německo)
08.06. 14:34 Fio - Akciový výhled
08.06. 09:00 Fio - Denní report - pátek 05.06.2026
05.06. 22:59 Fio





