Na burzách vládne pesimismus kvůli očekávanému utlumení amerických monetárních stimulů
Evropské burzy dnes otevřely do mírných ztrát, které však odpoledne prohloubil převládající pesismus spojovaný s očekáváními utažené americké monetární politiky. Paradoxně tyto názory podpořila i včerejší evropská makrodata, po nichž akcie naopak rostly. Hlavní indexy ztrácejí přes 1 % a mezi nejváíce postižené sektory patří těžaři a aerolinky. Svůj podíl na poklesu však má i výsledková sezóna, která přispěla k výraznému poklesu akcií pojiš»ovny Zurich či výrobce kosmetiky Oriflame a také ke ztrátám oděvního maloobchodu Hennes&Mauritz. Krvavé potlačení demonstrací v Egyptě zasáhlo například BG Group, která v zemi těží ropu a plyn. Růst přes 2 % si naopak připsaly akcie Imperial Tobacco, která plánuje přijít v příštím roce s alternativou k cigaretám.
Index PX dnes kopíroval vývoj na hlavních trzích, když ztratil 1,16 %. Jediným titulem, který výrazněji rostl, byla hvězda tohoto týdne, černouhelná společnost NWR. Její dnešní 4% růst znamená 43% zisk proti pátečnímu závěru. Poražených bylo podstatně více, a to včetně všech pěti velkých emisí, mezi nimiž je nejlepším výsledkem 0,8% pokles u ČEZu, kdežto nejhůře dopadly akcie pojiš»ovny VIG se ztrátou 2,8 %. Ještě hůře si po preventivním uzavření nového egyptského závodu vedly akcie Pegasu s poklesem o 3,2 %.
Poslední zprávy
- Pražská burza rostla
16.06. 16:39 Fio - Kofola v Adriatiku od začátku roku 2027 přestane distribuovat značky PepsiCo
16.06. 12:38 Fio - Akciový výhled
16.06. 09:04 Fio - Denní report - pondělí 15.06.2026
15.06. 22:09 Fio - Pozitivní nálada na světových trzích podpořila i pražskou burzu
15.06. 16:27 Fio





