Zámoří roste po špatných datech
Z dnešního vývoje na amerických akciových trzích by si mohl nezávislý pozorovatel udělat názor, že "bad news is good news," aneb horší data (objednávky zboží dlouhodobé spotřeby) dávají investorům "naději," že FED na svém blížícím se zářijovém zasedání nepřistoupí k utažení svého programu QE. Kritické ohlasy, které v posledních letech program QE schytával (neúčinnost na oživení ekonomiky, nafukování bublin), se tak během několika měsíců takřka mění ve zbožné přání toho, aby FED svojí akomodativní politiku ponechal beze změny. Výrazně na data reagovaly bez překvapení právě výnosy z US dluhopisů, které v minulém týdnu atakovaly hranici 3%, avšak začátek tohoto týdne se nacházejí u hranice 2,80%. Horská jízda na bondech tak vesele (pro někoho možná nevesele) pokračuje dál a nelze očekávat, že by se to minimálně do příštího týdne (kdy budou zveřejněny data z US trhu práce) asi příliš změnilo. Dnes se daří akciím stavitelů domů, které tak korigují ztráty po pátečních horších datech o prodeji nových domů (a pomáhají jim právě nižší výnosy). V další rally pokračují akcie Tesly (nové maxima 173 USD), když faktor vysokého podílu shortařů i očekávání sahajících do oblak pomáhají tomuto titulu výš a výš. Index S&P 500 aktuálně přidává 0,13% na 1 665,6b. Z komoditního sektoru pak mírně ztrácí zlato, které se minulý týden dostalo nejvýše od června (1 400USD). Naproti tomu v růstu pokračují akcie uhelných společností (ACI +3,4%, BTU +2,8%).
Chádí El-Moussawi, analytik, Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Denní report - pondělí 15.06.2026
15.06. 22:09 Fio - Pozitivní nálada na světových trzích podpořila i pražskou burzu
15.06. 16:27 Fio - Akciový výhled
15.06. 08:58 Fio - Denní report - pátek 12.06.2026
12.06. 22:05 Fio - Indexy končí týden v zeleném
12.06. 22:02 Fio





