Státní dluhopisy - bouře pod povrchem (2)
Nákupy vládních dluhopisů domácími investory již tak snadno vysvětlit nelze. Sentiment investorů závisí na několika faktorech, většinou závislých na specifičnosti dané země. Dvě základní vlastnosti však vyčnívají. Za prvé, domácí investoři nakupují vládní dluhopisy v době růstu poměru zadlužení k HDP, čímž poskytují podporu během období recese. Za druhé, domácí investoři jsou méně náchylní na globální rizika.
Komerční banky: Nebezpečné vazby v Japonsku a periferii eurozóny
Ve většině zemí drží centrální banky 5 % - 20 % vládního dluhu. V případě Japonska, Turecka a Indie je to však 40 %. V posledních dvou jmenovaných zemích je to částečně dáno i tím, že řada z komerčních bank i nadále zůstává ve vlastnictví státu, což samo o sobě zaručuje stabilní poptávku po vládních dluhopisech. Politika refinancování dluhů ECB a regulace BASEL podporuje banky v Irsku, Itálii a Španělsku k nákupům dluhopisů svých vlád.
Nedávná krize ukázala, že přílišná spjatost bank a vlády může znamenat hrozbu pro země s velkou mírou zadlužení. Mezinárodní měnový fond varuje, že by Japonsko i země na periferii eurozóny mohly být náchylnější na další turbulence na trzích.
Penzijní fondy a pojišťovny: Sázka na jistotu
Ačkoliv ve většině zemí investiční fondy (penzijní fondy, pojišťovny) vykazují pouze omezenou zainvestovanost ve vládních dluhopisech, nedávná krize přinesla výraznou změnu. Objem státních dluhopisů držených investičními fondy ve Velké Británii a Španělsku výrazně klesl a to jak v absolutním, tak relativním vyjádření. V Itálii klesl objem fondu držených dluhopisů ze 104 miliard EUR v roce 2007 na 52 miliard EUR v roce 2012. Naproti tomu, portfolio manažeři v Brazílii, Mexiku a Indii objem držených vládních dluhopisů zvýšily.
Domácí centrální banky: Zpět ve hře
Centrální banky podporovaly a podporují emisi nových dluhopisů svou uvolněnou monetární politiku. I přestože FED i BoJ prostřednictvím svých programů kvantitativního uvolňování zdvojnásobili objem držených státních dluhopisů, v relativním vyjádření drží obě banky méně vládních dluhopisů než v roce 2001. Naproti tou však výrazně vzrostl objem vládních dluhopisů držených BoE.
Reakce na bankovní krizi a krizi státních dluhopisů
Reakce investorů v jednotlivých zemích na extrémní pnutí na trzích v roce 2008 bylo heterogenní. Nejsilnější reakci jsme mohli pozorovat v USA a Velké Británii, kde soukromí investoři (zahraniční i domácí) skupovali dluhopisy těchto zemí. Na druhou stranu, země jádra eurozóny se podobnému zájmu o své dluhopisy netěšily.
Čtěte články o investování na PenizeNAVIC.cz http://www.penizenavic.cz/investovani/clanky
Poslední zprávy
- Denní report - pátek 16.05.2025
16.05. 22:35 Fio - Wall Street opět září
16.05. 20:47 Fio - Pražská burza v pátek rostla
16.05. 16:24 Fio - Applied Materials reportovaly výsledky za 2Q, výhled na 3Q trhy nenadchl
16.05. 16:17 Fio - Gevorkyan reportoval za 1Q, výhled byl upraven po přechodu na výkaznictví dle IFRS standardů
16.05. 09:09 Fio