Koruna po zveřejnění prosincové inflace posilovala
Obchodování se středoevropskými měnami dnes bylo ve znamení posilování. Největší zisky si připsal maďarský forint, který přidal 0,35 %. Nejhůře si vedl polský zlotý, který sice tak přes den posílil, ale odpoledne většinu svých zisků smazal. Česká koruna přidala 0,2 % v reakci na zveřejnění prosincové inflace, která byla o 0,1 pb vyšší, než očekával tržní konsenzus i prognóza ČNB. Koruna se tedy ke konci dne obchodovala na 27,41 CZK/EUR.
Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,4 %. Mírně vyšší oproti našemu očekávání byly v prosinci ceny potravin a korigované ceny. V některých cenových položkách se již projevuje efekt slabé koruny (dovážené zboží krátkodobé spotřeby). Propad inflace uvidíme v lednu, když bychom se mohli dočkat čísla blízko nuly (prozatím očekáváme 0,2 %). Podobně to vidí i ČNB, která tvrdí, že její devizové intervence zabránily hrozící deflaci. Guvernér Singer však prohlásil, že na hodnocení jejich efektu je příliš brzy a budeme si muset počkat na lednová a případně únorová data.
Další dnes zveřejněná data z domácí ekonomiky ukázala, že motor českého hospodářství, průmysl, se roztáčí do vyšších obrátek. Česká průmyslová produkce v listopadu opět výrazně pozitivně překvapila. Růst výroby dosáhl 6,2 % meziročně, a překonal tak všechna očekávání, včetně našeho nejvyššího odhadu na trhu ( 5,0 %). Ještě lepší údaje dostaneme, pokud očistíme listopadovou statistiku o rozdílný počet pracovních dní (v letošním listopadu byl o jeden pracovní den méně). Meziročně si tak průmysl polepšil dokonce o 8,8 % y/y (WDA), což je nejrychlejší růst od května 2011. Oproti říjnu si průmyslová výroba polepšila o 1,3 % (SA, WDA), kumulativně od ledna je vyšší už o 6,4 %. Navíc ČSÚ podruhé revidoval statistiku růstu HDP za Q3. Z původního bleskového odhadu, který ukazoval na kontrakci 0,5 % q/q, jsme se dostali k 0,2 % růstu. Česká ekonomika tedy rostla již dvě čtvrtletí po sobě.
Zítra nás ještě čeká zveřejnění statistiky maloobchodních tržeb. Ty by měly v listopadu vrůst o 1,4 % (SA, WDA) kvůli vyšším prodejům mimo automobilový sektor. Maloobchodníkům by ke konci roku mělo pomoci skokové oslabení koruny, když lidé začali ve větším kupovat dovážené zboží, které ještě nestačilo podražit. V meziročním srovnání by si maloobchodní tržby měly polepšit o 3,0 % navzdory negativnímu efektu nižšího počtu pracovních dní. Po očištění o tento efekt by měl maloobchod přidat dokonce 4,4 % y/y. V následujících měsících by se situace domácností měla lepšit, když inflace bude navzdory oslabení koruny dále zpomalovat (zejména na začátku roku) a trh práce se nebude výrazně zhoršovat.
Česká swapová výnosová křivka dnes mírně vzrostla o 1 bb v souladu se svým eurovým protějškem.
Poslední zprávy
- Denní report - úterý 13.05.2025
13.05. 22:07 Fio - Optimismus na Wall Street: Technologický sektor táhne akcie vzhůru
13.05. 19:50 Fio - ČEZ: odhady hospodaření za 1Q 2025
13.05. 18:32 Fio - Pražská burza mírně klesla
13.05. 16:35 Fio - Bayer reportoval silné výsledky za 1Q, farmaceutická divize překonala očekávání
13.05. 11:49 Fio