Inflace - duben
Inflace v dubnu podle našeho očekávání zpomalila na 0,1 % po předchozí stagnaci tři měsíce na 0,2 %. Meziměsíčně spotřebitelské ceny stejně jako v březnu v průměru opět stagnovaly, když sezonní růst cen oděvů (4,9 % m/m) kompenzoval pokles cen potravin (-0,9 % m/m) a také alkoholických nápojů (-1,1 %). Všechny ostatní ceny zaznamenaly buď minimální změny, nebo zůstaly naprosto beze změny. K radosti domácích spotřebitelů je oživení české ekonomiky poslední půlrok ve znamení téměř naprosté stability cenové hladiny. Je překvapivé, že efekt devizových intervencí v inflaci je stále téměř nulový a projevil se jenom u vybraných dovozů, jako jsou pohonné hmoty.
Inflace je stále výrazně pod odhadem ČNB (0,4%), a to přesto, že v nové prognóze na začátku května ČNB snížila odhad inflace skoro o 0,5 procentního bodu. Inflaci v kladných hodnotách drží pouze ceny potravin, alkoholu a cigaret po zvýšení daní. Očekáváme, že inflace do poloviny roku zůstane na současných úrovních a v druhé polovině roku by měla pozvolna zrychlit k úrovni 1,5 %. Za celý rok by průměrná inflace měla dosáhnout 0,7 %, což je stále hluboko pod inflačním cílem ČNB. Nižší inflace dál zvyšuje riziko, že ČNB prodlouží svoje intervence proti koruně minimálně do druhé poloviny roku 2015.
Čtěte příspěvek z blogu Marka Mobiuse o investování v Indii na http://www.penizenavic.cz/clanky/indicti-investori-cisi-optimismem
Zdroj: J&T
Poslední zprávy
- Denní report - pátek 02.05.2025
02.05. 22:26 Fio - Airbus reportoval solidní čísla za 1Q a zachoval svůj výhled
02.05. 17:30 Fio - Pražskou burzu na konci týdne táhnul ČEZ se ziskem 7,17 %
02.05. 16:47 Fio - Exxon Mobil reportoval očištěný zisk na akcii za 1Q v souladu s očekáváním
02.05. 16:13 Fio - Výsledky Eli Lilly za 1Q dle očekávání, společnost snížila výhled očištěného zisku na akcii
02.05. 15:29 Fio