ČEZ: dnešní jednání na půdě EU o emisních povolenkách bylo bez výsledku
Dnes mezi jednotlivými členskými státy EU pokračoval dialog (vyjednávání) ohledně vzniku tržní stabilizační rezervy (tedy ohledně reformy systému obchodování s emisními povolenkami). Podle aktuálních informací agentury Bloomberg prozatím členské země EU nenašly společnou shodu nad vznikem této stabilizační rezervy, resp. nad tím, odkdy by měla začít fungovat. Již na konci února (náš komentář naleznete zde) jsme informovali, že Výbor životního prostředí Evropského parlamentu (EP) schválil vznik tržní stabilizační rezervy od roku 2018. Dnes tak měl přijít další krok, když meeting jednotlivých představitelů členských států EU měl přinést nějaký výsledek. Ten tak zatím nepřišel, další konkrétní datum nového vyjednávání nebyl stanoven. Jakmile bude mezi členskými státy nalezena shoda, pak by měla začít vyjednávání na půdě samotného Evropského parlamentu, kde se začne vytvářet finální znění navrhovaných změn. Celý proces by pak měl být završen plenárním hlasováním v EP. Stále se domníváme, že do poloviny letošního roku by již mohlo být přijato konkrétní řešení.
Mezi jednotlivými členskými zeměmi zatím panuje neshoda na termínu vzniku tržní stabilizační rezervy. Země jako Německo či Velká Británie mají zájem na co nejdřívějším vzniku (již od roku 2017), naopak země jako Polsko, Rumunsko, ale např. i Finsko jsou proti a přiklání se k co nejzazšímu termínu (od roku 2021).
Nenalezení kompromisu týkajícího se budoucí podoby systému s emisními povolenkami vnáší na trhy nejistotu a vytváří tlak na pokles ceny emisních povolenek, což pak nepodporuje ani ceny silové elektřiny. Cena emisní povolenky aktuálně reaguje negativně. Dopoledne se pohybovala kolem úrovně 7 EUR, nyní klesá o 3 % na 6,85 EUR. Tržní cena elektřiny (roční kontrakt) klesá mírněji, o 0,5 % na 32 EUR/MWh.
V průběhu loňského roku se ceny emisních povolenek postupně (v souladu s našimi očekáváními) zvedaly z úrovní kolem 5 EUR na hladinu 7 – 7,5 EUR, když se pozitivně začal projevovat tzv. backloading (postupné stahování části emisních povolenek z trhu, což omezuje jejich nadměrný přebytek). Na to mírně pozitivně reagovala i tržní cena elektřiny, která se v průběhu roku 2014 posouvala z úrovní kolem 33 EUR/MWh až na hladinu 36 EUR/MWh dosažené na konci listopadu 2014. Backloading je však krátkodobé a jednorázové řešení problému nadbytku emisních povolenek a na půdě EU se tak již minimálně od začátku roku 2015 jedná o razantnějším zásahu do celého systému (jehož důležitým a stěžejním prvkem je právě vznik tržního stabilizačního mechanismu).
Co nejdřívější vznik tržní stabilizační rezervy by byl podpůrným faktorem pro hospodaření společnosti ČEZ. ČEZ, jakožto společnost, která vyrábí téměř 50 % své elektřiny z bezemisního jádra a v minulosti značně investovala do modernizace svých uhelných zdrojů, má zájem na tom, aby ceny emisních povolenek rostly. Prozatímní nenalezení kompromisu tak může mít v nejbližších dnech negativní dopad na obchodování s akciemi ČEZ.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Denní report - čtvrtek 31.10.2024
31.10. 21:36 Fio - Wall Street ve výsledkové smršti krvácí, Nasdaq -2,6 %
31.10. 19:25 Fio - Konferenční hovor Komerční banky k výsledkům za 3Q 2024: management čeká silný růst v příštím roce
31.10. 17:03 Fio - Pražská burza při zvýšené aktivitě na záporné nule
31.10. 16:36 Fio - Gen Digital reportoval za 2Q, výhled výnosů na příští kvartál překonal odhady
31.10. 15:35 Fio