World gold council: poptávka po zlatě ve 2Q stále silná
Investiční poptávka byla tahounem ceny zlata i ve 2. čtvrtletí letošního roku. Stála za téměř polovinou poptávaného množství a je o 16 % vyšší než dosavadní maximum z roku 2009. Poprvé vůbec pak byly investice největší složkou zlaté poptávky 2 čtvrtletí po sobě.
Meziročně poptávka po zlatě vzrostla o 15 % na 1050 tun, investiční pak o 141 %. Vyvážila tak pokles o 14 % ve šperkařském průmyslu a absenci nákupů centrálních bank (od začátku roku -23 %).
Na straně nabídky zaznamenalo růst recyklované zlato, objem nově vytěženého zůstal meziročně nezměněn. Nové projekty v dohledné době zatím přibývat nebudou.
Vyšší ceny zlata měly pozitivní vliv na marže těžařů. Doslova zlaté horečky letos využil i proslulý investor George Soros, jeho fond zobchodoval akcie těžaře Barrick a drží pozici ve fondu SPDR Gold Trust.

Objem zlata drženého burzovně obchodovanými fondy (ETF)
zdroj: World gold council
Filip Tvrdek, Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Denní report - čtvrtek 21.05.2026
21.05. 22:20 Fio - Colt CZ: konferenční hovor s managementem, rozšířený komentář k dnešním výsledkům
21.05. 17:51 Fio - Pražská burza po šesté vzhůru
21.05. 16:33 Fio - Maloobchodní gigant Walmart vykázal tržby za 1Q nad odhady, výhled zisku na 2Q však zklamal
21.05. 15:08 Fio - Nvidia zveřejnila výsledky za 1Q i výhled nad odhady, analytici sledují udržitelnost růstu
21.05. 11:13 Fio





