Makroekonomický výhled pro tento týden: Zasedání Fedu a ČNB
Zasedání Fedu
V úterý začne dvoudenní zasedání Fedu. Očekává se, že cílová míra federálních prostředků zůstane nezměněna v rozmezí 1,5 - 1,75 %. Americké ministerstvo financí představí plány emisí státních dluhopisů. Investoři budou obzvláště čekat na dluhopisy se splatností 3, 10 a 30 let v prostředí rostoucích vládních deficitů a rostoucích výnosů.
Zasedání ČNB
Ve čtvrtek 3. května se bude konat měnověpolitické jednání ČNB. Centrální banka úrokové sazby s jistotou nezvýší, ale bude věnována velká pozornost makroekonomickému vývoji. Bude k dispozici nová prognóza vývoje kurzu koruny, který zatím posiluje méně, než se očekávalo. Taktéž inflace je od začátku roku výrazně pod očekáváním banky, ovšem tento stav je považován za dočasný a předpokládá se, že příští rok již bude inflace výše.
Právě pomalejší posilování kurzu koruny by mohlo vytvořit prostor pro rychlejší zvyšování úrokových sazeb. Proti rychlejšímu utahování měnové politiky naopak mluví velmi uvolněná měnová politika ECB a narůstající úrokový diferenciál.
Zdroj: Bloomberg
Marek Šilhart, Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Abel v 1Q navýšil pozici v Alphabetu, Ackman naopak tuto pozici redukoval a sází na Microsoft
18.05. 12:29 Fio - Makroekonomický výhled na tento týden: Zápis ze zasedání FOMC, index CPI (eurozóna)
18.05. 11:31 Fio - Akciový výhled
18.05. 09:02 Fio - Footshop zveřejnil předběžné výsledky za 1Q a potvrdil celoroční výhled
18.05. 08:59 Fio - Denní report - pátek 15.05.2026
15.05. 22:17 Fio





