ČEZ: vybraná témata z konferenčního hovoru
Prodej bulharských aktiv: ČEZ aktuálně nepodniká žádné kroky a vyčkává, a to i z toho pohledu, že Inercom má do konce listopadu exkluzivitu. ČEZ tedy v tuto chvíli ani nemůže vstoupit do jednání s jiným zájemcem o jeho aktiva. Po konci listopadu pak ČEZ opět vstoupí do jednání s Inercomem, dle finančního ředitele Martina Nováka je však nyní těžké předjímat jak se nakonec situace vyvine. Jak jsme již dříve informovali, prodej bulharských aktiv se zasekl. Bulharský antimonopolní úřad prodej aktiv do rukou Inercomu zamítl (a to jak v rámci první, tak druhé žádosti), případ se zároveň nachází ve spleti správních žalob a stává se více nepřehledným. Podle našeho názoru se tak celá záležitost posouvá za horizont roku 2018, když soudy zřejmě budou jednat až v průběhu roku 2019. Bulharská aktiva ČEZu jsou sice v režimu prodeje, nicméně zatím jsou stále plnou součástí konsolidovaného celku a my je konzervativně máme ve svých predikcích zahrnuty i v příštím roce s příspěvkem do EBITDA v rozmezí 1 – 1,5 mld. Kč.
Rozšíření životnosti Dukovan a projekt výstavby nových bloků: ČEZ je toho názoru, že rozšíření životnosti jaderné elektrárny Dukovany o dalších 10 let je technicky možné a bylo by ekonomickým přínosem, byť vyvstávají otázky, nejistoty ohledně regulatorních požadavků. Novák zároveň dodal, že úvahy o možném prodloužení životnosti dukovanských bloků neznamenají, že se zcela zastaví úvahy o výstavbě nových bloků. K projektu uvažované výstavby nových bloků Novák jen sdělil, že bude obtížné do něho zapojit minoritní akcionáře. Podle našeho názoru tak jen potvrdil dosavadní postoj managementu ČEZu, že případná stavba by měla spadat pod entitu stoprocentně vlastněnou státem.
Produkce z jádra: v rámci shrnutí objemů výroby za prvních devět měsíců letošního roku a výhledu na celý rok 2018 se finanční ředitel ČEZu dotkl i prognózy produkce z jádra na rok 2019, když cílem je přesáhnout hranici 30 TWh a dále tak navýšit výrobu z letošních očekávaných 29,8 TWh. To je v souladu s naší tezí, že jaderné elektrárny ČEZu mají potenciál dosáhnout produkce v rozmezí 30 – 31 TWh, v ideálním případě i přes hladinu 31 TWh.
Dividenda v roce 2019: tradičně padl dotaz na dividendu v příštím roce a vcelku očekávaně Novák nenaznačil nic konkrétního. Pouze sdělil, že o velikosti dividendy se bude jednat až na jaře 2019. To zároveň bude doba, kdy by management ČEZu měl uvažovat o revizi dosavadní dividendové politiky. Ta byla nastavena na jaře 2017 s výplatním poměrem 60 – 100 % očištěného čistého zisku a dle tehdejších vyjádřeních managementu měla platit dva roky. V první polovině roku 2019 tak nastane období, kdy by měl ČEZ přemýšlet jakým směrem se bude dividendová politika nadále ubírat. My předpokládáme, že ČEZ i přes očekávaný letošní pokles očištěného čistého zisku do rozmezí 13 – 14 mld. Kč zohlední ve svém rozhodování o dividendě příznivou likvidní pozici danou relativně nízkými CAPEX, nevysokým zadlužením, příznivým trendem realizačních cen elektřiny či vysokým objemem nerozdělených zisků. My se domníváme, že ČEZ by i v příštím roce neměl mít problém vyplatit stabilní dividendu ve výši 33 Kč na akcii.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Denní report - čtvrtek 31.10.2024
31.10. 21:36 Fio - Wall Street ve výsledkové smršti krvácí, Nasdaq -2,6 %
31.10. 19:25 Fio - Konferenční hovor Komerční banky k výsledkům za 3Q 2024: management čeká silný růst v příštím roce
31.10. 17:03 Fio - Pražská burza při zvýšené aktivitě na záporné nule
31.10. 16:36 Fio - Gen Digital reportoval za 2Q, výhled výnosů na příští kvartál překonal odhady
31.10. 15:35 Fio