ECB zvýšila hlas, sazby však ponechala beze změny
Na svém dnešním pravidelném zasedání evropská centrální banka ponechala svou klíčovou úrokovou sazbu na dvou procentech a již po dobu 26 měsíců zůstává na stejné úrovni.
V poslední době bylo ze strany členů ECB několikrát naznačováno, že by poprvé od roku 2000 mohlo dojít v příštím roce ke zvýšení úrokových sazeb, a tak byla netrpělivě očekávána tisková konference J.C. Tricheta k rozhodnutí o úrokových sazbách.
J.C. Trichet poprvé ve svém komentáři zřetelněji naznačil možnost zvýšení úrokových sazeb. Řekl, že ECB bude velice ostražitá před možnou akcelerací inflace díky rekordním cenám ropy a že je připravena kdykoliv zasáhnout.
Obchodníci s futures kontrakty na krátkodobou úrokovou sazbu na euribor předpokládají zvýšení úrokových sazeb již v první polovině příštího roku. Kontrakt s expirací v červnu roku 2006 se obchoduje na ceně, odpovídající úroku 2,44 procenta.
Ekonomická data z tohoto týdne jsou zatím rozporuplná. Zatímco sektor služeb v Eurozóně, jako je bankovnictví nebo cestovní ruch, je na vzestupu a daří se mu nejlépe od června minulého roku, maloobchodní tržby v měsíci září oslabily poprvé za poslední tři měsíce.
Příští zasedání evropské centrální banky je naplánováno na 3.listopadu.
Poslední zprávy
- Burza zakončuje smíšeně, čipový sektor trh podržel.
15.07. 22:00 Fio - Smíšené obchodování a „čipovky“ v růstovém tažení
15.07. 19:00 Fio - Denní report - úterý 15.07.2025
15.07. 17:17 Fio - Citigroup reportovala solidní výsledky za 2Q, výnosy z obchodování překonaly očekávání
15.07. 16:58 Fio - Pražská burza mírně posílila
15.07. 16:34 Fio