Situace na US akciových trzích ze dne 3.1.2008
Start do prvního obchodního dne 2008 na Wall Street se akciovým trhům nepodařil a ani closing není příliš pozitivní vizitkou pro hlavní US akciové indexy. Ty uzavřely poměrně významně níže a hlavním důvodem byly zásadně rostoucí ceny na komoditních trzích zlata a ropy, dále oslabení ve strojírenském sektoru na indexu ISM (Institut of Supply Management). FOMC Minutes příliš vzruchu na trh nepřinesly, i když podrobná zpráva nevylučuje dodatečné snižování úrokových sazeb v rámci FOMC FED v případě vyhodnocení makroukazatelů a dalších indikací tímto směrem a nutnost zásahu FED.
Hlavní US akciové indexy se před čtvrtečním tradingem nacházejí na těchto hladinách:
Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na úrovni 13043,96 bodů (-220,86 bodů, resp. -1,67%) s tím, že pouze dvě akcie neskončily v minusu (Pfizer a SBC Communications), naopak tituly FLOP 3 obsahují firmy IBM, AIG a Caterpillar (CAT). V případě indexu DJIA se jedná o jeden z nejhorších začátků obchodování po Novém roce v historii US akciových trhů.
Technologicky laděný index Nasdaq Composite rovněž nepotěšil a zastavil se na hranici 2609,63 bodů (-42,65 bodů, resp. -1,61%).
Širší index Standard and Poor´s 500 také podlehl spíše prodejním náladám a nachází se na úrovni 1447,16 bodů (-21,12 bodů, resp. -1,44%).
Zobchodované objemy na burzách byly na pomezí průměrnosti a na NYSE se zobchodovalo celkem 1,4 mld kusů akcií a na Nasdaq to bylo přes 2 mld kusů akcií.
Indikátor ISM Index monitorující strojírenský sektor zaznamenal oproti očekávání 50,5 skutečnou hodnotu 47,7, což znamená přechod od expanze v odvětví ke kontrakci a oslabení výhledu sektoru.
Poměrně zásadní cenové pohyby se děly na komoditních trzích NYMEX, kde se ropa dotkla hranice 100 USD za barel a nyní má cenu 99,19 USD za barel. Rovněž za tímto trendem nezaostalo zlato, které posílilo na nejvyšší niveau od roku 1980, konkrétně o 22 USD nahoru na kurs 860,40 USD za trojskou unci. Růst cen komodit znamená v návaznosti na tento trend další oslabení kursu dolaru.
To se projevilo na forexových trzích , kde cross rates EUR/USD se pohybovaly kolem hranice 1,4727 a poměr JPY/USD byl na hranici 109,50.
Podle ekonomického kalendáře nás dnes čekají tyto makroukazatele: Auto Sales za prosinec 07 (očekávání 5,5M), Truck Sales za prosinec 07 s očekáváním 6,8M, dále indikátor ADP Employment za prosinec (počet nově vytvořených pracovních míst v privátním sektoru) jako předzvěst zítřejších údajů o stavu trhu práce a nezaměstnanosti. Poté to ještě budou Initial Claims ke dni 29.12. (340K) a rovněž Factory Orders za listopad 07 s cifrou 1,0%.
Je třeba zmínit dvě změny ratingu, Amazon.com dostal od Citigroup zvýšené hodnocení buy a naopak AMD bylo downgradováno na sell od Banc od America Securities.
Další akciové trhy: Nikkei 225 -1,65% (z 28.12.07), HangSeng -2,44% a Shanghai Comp. +0,9%.
Poslední zprávy
- Pražská burza posílila, tahounem růstu byly akcie CSG (+11,65 %)
22.07. 16:24 Fio - Philip Morris International zveřejnil výsledky za 2Q a mírně snížil celoroční výhled
22.07. 15:28 Fio - GE Vernova reportovala za 2Q a zvýšila výhled, nezpracované zakázky vzrostly na 176 mld. USD
22.07. 14:10 Fio - AT&T zveřejnil výsledky za 2Q, čistý přírůstek postpaid zákazníků překonal odhady analytiků
22.07. 13:12 Fio - Společnost Capital One Financial reportovala za 2Q, očištěný zisk na akcii překonal očekávání
22.07. 11:36 Fio





