Akciové indexy: Automobilky zatím nebudou zachráněny
To, co část pesimističtějších investorů prorokovala po schválení záchranného plánu pro automobilky ve sněmovně reprezentantů, se v noci na dnešek stalo skutečností. Americký senát, kde mají republikáni většinu, nepropustil čtrnáctimiliardový balíček a poslal tak trhy hluboko do červených čísel. Automobilky tak nemají v podstatě žádné další reálné možnosti na získání potřebného množství kapitálu a jsou na pokraji bankrotu. To vysílá velice negativní signál už jen proto, že Big 3 spolu se sítí dodavatelů zaměstnává asi 350 tisíc lidí. Neschválení je navíc v nesouladu se širším konsenzem trhu, a proto bude dopad o to tvrdší.
Trhy nepodpořila ani zpráva o nových žádostech o dávky v nezaměstnanosti, které za minulý týden vzrostly nejvíce za posledních 26 let a potvrzuje se tak zrychlující pokles zaměstnanosti v USA, jasný důkaz, že konec recese je v nedohlednu. Hlouběji v červených se ocitne především ze zřejmých důvodů automobilový průmysl a tradičně již i finanční sektor, který se poveze především na varování US Bancorp o očekávání výrazných odpisů v průběhu příštího roku.
Dnes kromě akcií padají i komodity a americký dolar, jediné stabilně rostoucí aktivum jsou nyní americké dluhopisy, kde prudce klesá výnosová míra, která se na tříměsíčních T-Bills dokonce dostala v průběhu týdne do záporu. Evropa se od rána pohybuje okolo 3-4% do mínusu a podobně jsou na tom americké indexové futures. Z USA dnes přijde pouze PPI a maloobchodní prodeje.
Autor: Jan Mynář ( jan.mynar@xtb.cz )
Poslední zprávy
- Akciový výhled
11.07. 08:56 Fio - Denní report - čtvrtek 10.07.2025
10.07. 23:05 Fio - Wall Street míří k novým maximům
10.07. 20:47 Fio - Pražská burza pokračovala v růstovém módu
10.07. 16:26 Fio - Potravinářská společnost Conagra Brands ve 4Q mírně zaostala za očekáváním, výhled zisku zklamal trh
10.07. 15:18 Fio