Hliník se odstěhoval…o 6% níže.
Po včerejším závěru US trhů zahájila společnost Alcoa sérii zveřejňování kvartálních výsledků hospodaření. Tento největší americký producent hliníku pravidelně otevírá každou US výsledkovou sezónu a dává tak první náznakové informace o tom, jak se vyvíjel průmysl v posledních třech měsících. I přestože akcie reagují poměrně silným poklesem (16,62$; -6,4%), výsledky ukazují, že hospodaření firmy se i v tomto čtvrtletí zlepšuje. Jde už o 5. kvartál v řadě, kdy Alcoa vykázala čistý zisk. Tentokrát činí zisk na akcii 0,28$ a jde o nejvyšší zisk od krize. Tento růst je způsoben hlavně růstem tržeb o 22%, který se odvíjí od stále rostoucí ceny hliníku (jen od počátku roku zdražil hliník o více než 9% na 2688$ za tunu) a také od rostoucí poptávky (výhled firmy je růst poptávky o 12% v roce 2011). Co ale způsobovalo firmě vrásky je stále slábnoucí dolar, který jim ukusuje zisk. Alcoa prodává většinu produkce za americké dolary, ale bauxitové rudy nakupuje nejčastěji za kanadské či australské dolary.
Myslím, že tato výsledková sezóna bude právě o tom, jak se jednotliví výrobci čehokoliv poprali s vysokými cenami vstupů a rychle slábnoucím dolarem. Alcoa totiž není jen první ve výsledkovém kalendáři, ale jako producent jednoho ze základních kovů také stojí v počátku celého výrobního řetězce nejen ve stavebnictví a elektrotechnice, ale i v automobilovém či leteckém průmyslu. Očekávám tedy, že i další průmyslové společnosti budou hlásit spíše pozitivní výsledky a ukáží tak, že světová ekonomika dále ožívá.
Poslední zprávy
- Denní report - středa 10.06.2026
10.06. 22:18 Fio - Plošný pokles na pražské burze
10.06. 16:41 Fio - Akciový výhled
10.06. 08:59 Fio - Denní report - úterý 09.06.2026
09.06. 22:09 Fio - Americké akcie výrazně oslabují
09.06. 19:56 Fio





