Ranní komentář pro 27.6.2011
Basilejský výbor pro bankovní dohled se o víkendu dohodl na dodatečných kapitálových požadavcích pro tzv. systémově důležité finanční instituce (SIFI). Těchto bank má být 28 až 30 (seznam zatím nebyl zveřejněn) a dodatečný kapitálový požadavek má být ve výši 1 až 2,5 procentního bodu nad hranicí pro ostatní banky (7%) v závislosti na „systémové důležitosti“ banky. Kapitálový požadavek sám není pro trhy překvapivý, negativně nicméně bude vnímáno to, že do kapitálu pro tyto účely nebudou SIFI s největší pravděpodobností moci zahrnovat jiný než běžný akciový kapitál a zadržené zisky – tj. nebude povolen hybridní kapitál, především tzv. podmíněné směnitelné bondy (CoCo´s), na něž mnohé velké evropské banky spoléhaly jako na nejvhodnější zdroj dodatečného kapitálu. Již nyní se začíná spekulovat, že některé italské, německé a francouzské banky budou muset dále navýšit kapitál, aby výše uvedeným kapitálovým požadavkům dostály. Shrnuto: víkendové rozhodnutí je relativní prohrou evropských bank, pro americké banky není nemožnost použít hybridní kapitál tak významná. (Marek Hatlapatka)
Mediální skupina CME v pátek oznámila další refinancování části svých finančních závazků. Konvertibilní dluhopisy v objemu 52,3 mil. eur s úrokovou sazbou 3,50% se splatností v roce 2013 vymění za konvertibilní dluhopisy ve stejném objemu s úročením 5,0% a splatností v roce 2015 a hotovost ve výši 4,6 mil. USD. Tento krok na jednu stranu přispěje k oddálení splatnosti těchto finančních instrumentů do roku 2015, což hodnotíme pozitivně, negativně naopak vidíme zvýšení jejich úročení o 1,5 proc. bodu. Celkově nevidíme tento krok jako příliš významný, jednak jde o malý objem z celkového dluhu CME (ke konci 1Q činily finanční závazky CME cca 1,4 mld. USD), i po zvýšení úrokové sazby je úrok z těchto konvertibilních dluhopisů nižší, než z většiny běžných dluhopisů emitovaných společností, které dosahují téměř 10%. (Ondřej Moravanský)
Dnes očekáváme:
V USA dnes v 14:30 očekáváme data o osobním příjmu a osobní spotřebě, v 16:30 očekáváme ukazatel Dallas FED. Dnes začíná debata v řeckém parlamentu, která by měla vyvrcholit hlasováním o úsporných opatřeních ve středu 29. června.
Kompletní Ranní komentář ke stažení zde.
Poslední zprávy
- Optimismus na Wall Street: Technologický sektor táhne akcie vzhůru
13.05. 19:50 Fio - ČEZ: odhady hospodaření za 1Q 2025
13.05. 18:32 Fio - Pražská burza mírně klesla
13.05. 16:35 Fio - Bayer reportoval silné výsledky za 1Q, farmaceutická divize překonala očekávání
13.05. 11:49 Fio - Footshop v 1Q vykázal silný meziroční růst ve všech finančních ukazatelích a zvýšil výhled
13.05. 09:47 Fio