Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Středa 5.10.2022 17:14
Akcie.cz»Zpravodajství»Komentáře a doporučení»Denní report - čtvrtek 25.08.2011

Zpravodajství

Denní report - čtvrtek 25.08.2011

25.08.2011 22:03:00 | Fio banka
ČR: Pražská burza ustála německý "flash der Krach", index PX přidal +1%, SRN: Po volatilní obchodní seanci skončil DAX - 1,71 %, USA: Index S&P 500 odepisuje přes procento a půl

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza ve čtvrtek posilovala, když index PX přidal +1% na 1025 bodů. Trh se pohyboval po většinu dne v kladných hodnotách, když navazoval na rostoucí trhy v zahraničí. Poměrně dramatické však byla poslední fáze obchodování. Když byly trhy „navnaděny" zprávou o investici W. Buffeta do akcií Banc of America, tak náhle jako blesk z čistého nebe propadl kolem 16:00 německý DAX o cca -4%! Zatím se tento „flash crash" nepodařilo plně objasnit, do konce obchodování DAX ztrátu částečně umazal na -1,7%. Český trh při zmíněném zakolísání poklesnul k nule, v tu chvíli se však objevily agresivní indexové nákupní objednávky, které stačily vrátit domácí akcie do růstového teritoria. Dařilo se bankovnímu sektoru, který profitoval z růstu sektoru v zahraničí. Navíc Komerční bance, jejíž akcie poskočily až k úrovni 3500 Kč (+3%) pomohlo zvýšení ratingu pro ČR. Erste si alespoň polepšila +2,3% na dohled k hladině 590 Kč. Mírný růst zaznamenaly akcie NWR (+0,7%), Unipetrol (+1%) či Telefonica 02 (+0,5%). Naopak po výsledcích zamířily dolů akcie Pegas (-1%). Elektrárenská společnost ČEZ zůstala u hladiny 760 Kč (-0,9%), když se na okolních trzích nedařilo právě akciím utilit.

Podnikové zprávy

Hospodářské výsledky společnosti Pegas Nonwovens za druhé čtvrtletí roku 2011 byly pro investory mírným zklamáním, když téměř na všech sledovaných úrovních nepatrně zaostaly za očekáváním trhu. Pouze celkové výnosy, které meziročně vzrostly o více jak 20%, skončily nad tržními odhady. Společnost Pegas Nonwovens při vyhlášení výsledků potvrdila výhled hospodaření pro rok 2011, a to nárůst ukazatele EBITDA v rozmezí 2-7%. Více v rozboru výsledků za 2Q 2011.

Deutsche Bank snížila cíl pro akcie společnosti NWR na 190 Kč z předchozích 330 Kč s nezměněným doporučením „držet".

Credit Suisse zvyšuje doporučení pro NWR na „outperform" z předchozího „neutrální".

Goldman Sachs zvyšuje cílovou cenu pro akcie Komerční banky na 4347 Kč z předchozích 4316 Kč, doporučení zvyšuje na „kupovat" z předchozího „neutrální".

Sázková společnost Fortuna dnes zveřejnila výsledky za první polovinu letošního fiskálního roku, které přes růst ukazatelů na všech úrovních nedosáhly na odhady analytiků Celkové přijaté sázky vzrostly v první polovině roku o 9,1 % na 209,022 ml. EUR, tržní konsensus ležel na 213,3 ml. EUR. Hrubé výhry vzrostly o 5,5 % na 47,875 ml. EUR, tržní konsensus byl 49,7 ml. EUR. Ukazatel EBITDA vzrostl o 2,4 % na 11,890 ml. EUR, analytici očekávali 12,6 ml. EUR. Čistý zisk z pokračujících operací vzrostl o 19,3 % na 8,629 ml. EUR, analytici očekávali vyšších 8,73 ml. EUR. Fortuna vyjednává se společností Tipsport o koupi její polské pobočky, akvizici plánuje dokončit ve čtvrtém kvartále. Tím by došlo ke zvýšení tržního podílu na polském trhu na více než 33 %.

Německo

Hlavní zprávy

Průzkum spotřebitelské důvěry GfK pro měsíc září dosáhl hodnoty 5,2 b. při odhadu 5,1 b. Předchozí údaj 5,4 b. byl revidován na 5,3 b.

Evropští regulátoři dnes budou rozhodovat, zda prodlouží zákaz prodeje na krátko v některých zemích EU. Tento zákaz vešel v platnost tento měsíc, když se tak regulátoři snažili snížit volatilitu a spekulace na bankovních titulech ve Francii, Španělsku a Itálii. Zákaz prodeje na krátko by měl vypršet do dvou dnů. Zákaz prodeje na krátko se týkal i Belgie, která ovšem nezavedla časové omezení. Rozhodnutí by mělo být známo dnes po zavření burz.
Na veřejnost také pronikly nejasné zprávy o tom, že evropští regulátoři dnes budou hovořit i o rozšíření tohoto zákazu na celé území EU.

Očekávané události

08:00 Index dovozních cen (červenec): odhad 0,3 % m/m, 7,0 % y/y; předchozí -0,6 % m/m, 6,5 % y/y

Eurozóna:
10:00 Peněžní zásoba M3 (červenec) - tříměsíční průměr: odhad 2,3 %, předchozí 2,2 %
10:00 Peněžní zásoba M3 (červenec): odhad 2,2 % y/y, předchozí 2,1 % y/y

Popis trhu

DAX sklouzl během odpoledne až o 4 % při obavách nad omezením „short-sellingu" v některých evropských zemích. Nejvíce se propadly utility a společnosti zabývající se zdravotní péčí. E.On (EOAN) si odepisoval 3,8 %. Před pátou hodinou se hlavní německý index mírně vzpamatoval, když odepisoval 2,3 %. Blesková ztráta byla nečekaným jevem, jenž kontrastoval s optimismem na trzích v USA poté, co Buffett oznámil investici do BAC. Před zahájením dnešní seance vyšel mírně nad očekávání průzkum spotřebitelské důvěry GfK. Index DAX skončil dnešní obchodní seanci skončil - 1,71 % na hodnotě 5584 bodů.

Podnikové zprávy

Jefferies snižuje cílovou cenu pro akcie společnosti SAP na 42 EUR z předchozích 47 EUR, doporučení ponechává na „držet".

Nomura snižuje cílovou cenu pro akcie společnosti ThyssenKrupp na 35 EUR z předchozích 40 EUR, doporučení ponechává na „kupovat".

USA

Hlavní zprávy

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti k 20. srpnu vzrostl na 417 tis. při odhadu 405 tis. Předchozích 408 tis. bylo revidováno na 412 tis. Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti k 13. srpnu poklesl na 3641 tis. při odhadu 3700 tis. Předchozích 3702 tis. byla revidována na 3721 tis.

Bloomberg spotřebitelský sentiment k 21. srpnu roste na -47 b. z předchozí hodnoty -48,3 b., očekával se pokles na -49 b.

Zásoby zemního plynu se podle EIA k 19. srpnu zvýšily o 73 mld. kubických stop. Očekávalo se 74 mld. po předchozím růstu o 50 mld.

Očekávané události

USA:
14:30 HDP - anualizováno (2Q - druhý): odhad 1,1 % q/q, předchozí 1,3 % q/q
14:30 Osobní spotřeba (2Q - druhý): odhad 0,2 %, předchozí 0,1 %
14:30 Deflátor HDP (2Q - druhý): odhad 2,3 %, předchozí 2,3 %
14:30 Jádrový index PCE (2Q - druhý): odhad 2,1 %, předchozí 2,1 %
15:55 Index spotřebitelské důvěry Univerzity Michigan (srpen - konečný): odhad 55,8 b., předchozí 54,9 b.
Projev předsedy Fedu Bena Bernankeho na výročním sympoziu v Jackson Hole, Wyoming

Popis trhu

Americký index S&P 500 odepisal při dnešní seanci 1,6 % na hodnotu 1159 bodů po vzoru německého DAXu, který poklesnul díky spekulaci, že EU schválí širší zákaz krátkých prodejů. Poté co akciové trhy v Evropě zavřely, Francouzy, Italové a Španělé rozšířily zákazy krátkých prodejů. Americké akcie též negativně reagují na horší zprávy z trhu práce. Společnost Berkshire Hathaway spravovaná Buffettem zveřejnila, že hodlá investovat 5 mld. USD do společnosti Bank of America, jejíž akcie si momentálně připisují 9 %. Investoři netrpělivě vyčkávají na zítřejší vystoupení šéfa FEDu Bernankeho v Jackson Hole a očekávají, zda zveřejní další plán na uvolnění monetární politiky.

Podnikové zprávy

Steve Jobs, ikona společnosti Apple, včera rezignoval na svou pozici CEO ve společnosti Apple. Nadále bude předsedou společnosti, v jeho bývalé pozici jej nahradí Tim Cook. Steve Jobs bojuje s vzácnou formou rakoviny a již 17. odešel na zdravotní dovolenou, na veřejnosti se objevil například na prezentaci nového iPadu počátkem března. V reakci na včerejší oznámení jeho odchodu z pozice se akcie Applu propadly v poobchodní fázi v jednu chvíli až o 7 %. O schopnostech Tima Cooka vést každodenní záležitosti firmy nikdo nepochybuje. Díky němu například společnost drží krok s raketově rostoucí poptávkou po iPodech, iPhonech a i Padech a většina z nich je k novému majiteli doručena do 48 hodin od jejich výroby. Stejně jako Steve Jobs je i on perfekcionista, investoři se však obávají, zda dokáže udržet rychlost inovací na současné úrovni. Podle Deutsche Bank hrozí společnosti střednědobé riziko v horizontu 3 až 5 let, pokud by Jobs byl ze zdravotních důvodů nucen opustit společnost úplně.
Steve Jobs zůstane členem představenstva společnosti Walt Disney.

Applied Materials včera po uzavření trhu zveřejnily hospodářské výsledky za třetí kvartál svého fiskálního roku. Výsledky sice na všech úrovních překonaly konsensus trhu, nicméně společnost vydala kvůli klesající poptávce alarmující výhled na příští kvartál. Tržby společnosti vzrostly meziročně o 10,7 % na 2,787 mld. USD a překonaly tak i nejvyšší z analytických odhadů. Tržní konsensus ležel při 2,674 mld. USD. Čistý zisk po odečtení mimořádných položek dosáhl 467 ml. USD (35 centů na akcii) a meziročně se tak více než zdvojnásobil. Analytici očekávali 442 ml. USD (33,4 centů na akcii). Vzhledem k oslabující poptávce po polovodičích byla společnost nucena snížit výhled zisku a tržeb pro čtvrtý kvartál. Zisk po odečtení zvláštních položek se vyšplhá na 16 až 24 centů za akcii, tržby mezikvartálně poklesnou o 30 % na 1,95 mld. USD. Analytici dosud očekávali 31 centů na akcii a tržby 2,55 mld. USD. Zákazníci společnosti snižují své objednávky, když se obávají nižší poptávky po počítačích, mobilních telefonech a další spotřební elektronice. Společnost na to bude reagovat mezením výroby ve svých továrnách a zpomalením najímání nových pracovníků v příštích dvou kvartálech. CEO společnosti Mike Splinter se také snaží předcházet cyklicky snížené poptávce po polovodičích expanzí na pole solárních panelů a plochých obrazovek. Poptávka po obojím ale ve třetím kvartále poklesla, když vláda přestala dotovat instalaci solárních technologií a na trhu s obrazovkami je přebytek nabídky. Z 23 analytických společností jich 8 doporučovalo nákup a jen dvě prodej. Průměrný cíl byl 13,50 USD.

Společnost Delta Airlines kupuje 100 Boeingů 737 v celkové katalogové hodnotě 8,5 mld. USD a odmítá tak nabídku společnosti Airbus. Delta Airlines nadále koupí do konce příštího roku 100 menších letadel od společnosti Embraer nebo Bombardier. Letadla Boeing 737-900ER začnou být dodávána v roce 2013. Plánovaný nákup je pro Boeing významným stimulem poté, co American Airlines oproti svým zvykům v minulém měsící rozdělila obří objednávku mezi Boeing a Airbus. Vzhledem k tomu, že při větších objednávkách si kupující v leteckém průmyslu vymůžou často slevu, cena transakce může být nižší než zmiňovaných 8,5 mld. USD.

Berkshire Hathaway Warrena Buffeta investuje 5 mld. USD do Bank of America.

Banka prodá fondu 50 tisíc preferenčních akcií po 100 tisíc USD. Na preferenční akcie bude dividenda 6 % p.a., placená čtvrtletně. Akcie mohou být splaceny kdykoli s 5 % prémií. Berkshire Hathaway také dostane warrant na nákup 700 ml. běžných akcií BAC po 7,142857 USD, který je možno uplatnit kdykoli do deseti let, a to i po částech.


Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.
Prohlášení


Robin Koklar, analytik
Fio banka, a.s.

Autor: Robin Koklar

Poslední zprávy

Právě diskutujete

Škola investování

10.10.2022Olomouc
10.10.2022Hradec Králové
11.10.2022Ústí nad Labem
11.10.2022Brno
12.10.2022České Budějovice


Zajímavé vzestupy

KOMB683,00+9,28
OMV964,00+7,23
ERBAG589,40+6,39
CEZ904,50+5,79
RBI314,90+5,67

Zajímavé poklesy

PEN57,20-2,05
PRAPM306,00-1,29
PILLE770,00-0,65
CZGCE548,00-0,18
PVT1,660,00

Kurzovní lístek

EURnahoru24,525+0,08
HUFnahoru5,789+1,49
JPYdolu17,134-0,01
PLNdolu5,119-0,49
USDnahoru24,754+0,25

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obr?zek

PXdolu-0,101 176,1516:15:24
RMdolu-0,11440,0716:58:23
DJIAdolu-1,3029 921,7016:53:15
NASDAQdolu-2,3110 918,5616:53:03
SP500stejne0,004 357,7322.09.21
DAXdolu-1,5212 478,2916:53:08


Odborné články

Ekonomika ?T24.cz